W ostatnim czasie w większych miastach można dostrzec trochę postępujących zmian. Na razie trudno z całą pewnością przyznać, że wszystkie idą w dobrą stronę, lecz sporo wskazuje na to, że będzie wygodniej. Powoli zmienia się otoczenie, budynki, trawniki…

Po pierwsze – przy skwerach, parkach i na osiedlach pokazały się stojaki z których można wziąć worki na psie kupy i zutylizować zużyte worki. To duża zmiana, ponieważ same akcje społeczne uświadamiające wagę porządku to było niestety za mało. Teraz, kiedy woreczki i ochraniacze są w zasięgu ręki, posiadacze psów mają dużo mniej powodów, aby pozostawiać nieczystości. Drugą kwestią jest zmniejszona ilość banerów reklamowych.

Jeżeli chciałbyś zobaczyć rozpatrywane zagadnienie też z innej perspektywy i poszukujesz podobnych informacji, to więcej znajdziesz tutaj (http://fmk.pl/podajniki-slimakowe/).

park

Autor: Centrum Medicover
Źródło: Centrum Medicover

Nie jest jeszcze idealnie, dużo kolorowych banerów czy reklam nadal „zdobi” płoty czy budynki wolnostojące, lecz konserwator zabytków i architekci miasta połączyli siły i nie udzielają zgód na wieszanie szyldów reklamowych po prostu w każdym wolnym miejscu. Miasta chcą także ujednolicić tabliczki z ulicami, mapami miasta, opisami zabytków i wszystkie inne. Za sprawą konsekwentnego przestrzegania określonego wzoru, miasto staje się spójne. Następną sprawą są progi zwalniające. zamontowano je na drogach osiedlowych i stanowią fizyczne wymuszenie ograniczenia prędkości. Niestety, wygląda na to, że znaki ani ostrzeżenia najzwyczajniej w świecie nie miały wpływu na jazdę kierujących. Progi może nie są zbyt estetyczne, lecz zwiększają bezpieczeństwo.

W miastach pojawia się również sporo udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Nie tylko urzędy montują małe dźwigi, lecz także stare budynki (dowiedz się więcej: oferta). Windy zewnętrzne pojawiają się w budynkach, a dokładniej przy budynkach, żeby wygodniej było również ludziom starszym i młodym rodzinom z wózkami. Lęk przed kradzieżą wózka czy przykładowo roweru powstrzymuje ich przed trzymaniem ich na dole, a liczba schodów do pokonania ze „sprzętem” w wysokim bloku albo starej kamienicy bez windy jest wyzwaniem nawet dla młodych ludzi. Małe dźwigi zewnętrzne ze szkła, instalowane w miejscu okien z klatki schodowej, to naprawdę użyteczne rozwiązanie.

Na pewno niebawem mniejsze miasta wezmą wzór z większych miejscowości i również zaczną wprowadzać zmiany.

Zaciekawił Cię ten dobry artykuł? Masz ochotę poznać jego merytoryczne źródło (https://www.sol-drogowa.pl/pl)? Więc chcemy zaproponować Ci zweryfikowanie nowej witryny.

Zewnętrzne windy, mniejsza ilość reklam, bezpieczniejsze ulice i czystsze chodniki – w takich miastach wszyscy chcą mieszkać.