Ostatnio w mediach mogliśmy usłyszeć, że mieszkańcy Krobi protestują przeciwko budowie kopalni. Uczestnicy głośnej manifestacji protestowali przeciwko planom budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na tym terenie.

Krobia to małe miasteczko w województwie małopolskim. Protestujący nie chcą, żeby kopalnia została postawiona w tych okolicach.

Zerknij – zrobiliśmy wyjątkowo dla Ciebie kolejne łącze do strony (http://lpsp.pl/). Tam znajdziesz wiele przydatnych wątków na zaprezentowany tu temat.

Sprzeciwiają się badaniom poszukiwawczym, a także zamiarom budowy kopalni. Zamierzają protestować tak długo, aż ich postulaty będą zaakceptowane.

o kopalni na stopkopalni.pl

Autor: André Schäfer
Źródło: http://www.flickr.com

Prace geologiczne, których celem jest znalezienie złóż węgla brunatnego w tym rejonie prowadzone są już od pewnego czasu. Analiza i rozpoznanie złóż węgla brunatnego na tym terenie przyniosły pozytywne rezultaty, gdyż potwierdzono znajdujące się tam zasoby tego paliwa. Zwolennicy kopalni w Krobi mają więc powody do satysfakcji.Mieszkańcy Krobi są jednak niezadowoleni z tego faktu. Sprzeciwiają się kopalni, chcieliby, żeby region rozwijał się tradycyjnie bez tak spektakularnych zmian. W opinii stowarzyszenia, jakie powstało specjalnie na potrzeby tej manifestacji, budowa kopalni na tym terenie zapewne doprowadzi do zniszczenia rolniczego regionu.

Uczestniczący w manifestacji przeciwko kopalni zaczęli swój protest pod lokalnym kościołem, z którego przeszli pod ratusz. Była nawet opracowana specjalna petycja władz gminy Krobia adresowana do premiera Polski. W petycji protestujący w głównej mierze żądają zaprzestania działań związanych z poszukiwaniem węgla brunatnego na terenie Krobi. Nawołują o uszanowanie własności ich gruntów, bowiem zapewnia im to przede wszystkim konstytucja. Oprócz tego żądają decyzji, które nie dopuszczą do powstania kopalni na tym terenie.Protestujący zdecydowanie nie widzą żadnych atutów tej inwestycji, a raczej dopatrują się samych strat. Należy nadmienić także, że kopalnia (podziemny sprzęt górniczy) w dużym stopniu mogłaby mogłaby mieć wpływ na zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Warto pamiętać, że jednak jest to niemała inwestycja, która w ogólnej perspektywie mogłaby zapewnić spore korzyści finansowe. To także kolejne stanowiska pracy dla mieszkańców Krobi. Dla zamieszkujących te tereny nie są to jednak argumenty, które byłyby w stanie ich przekonać.