Niewielu ludzi ma świadomość tego, że chyba pierwszą sprężyną wykorzystywaną przez ludzi były łuki, dzięki odpowiedniemu naciągowi i zmagazynowaniu dużej energii można było przy ich pomocy strzelać drewnianymi strzałami na duże odległości. Obecnie sprężyny wszechstronnie się wykorzystuje w zasadzie we każdej gałęzi przemysłu.

Sprężyny

Źródło: http://www.sxc.hu/
Nawet całkiem proste urządzenia i sprzęty domowe przeważnie jaką sprężynę będą w sobie zawierać, chociażby przy otwieraniu drzwiczek. Lecz większość z nich jest świetnie schowana w środku mechanizmów, więc tak naprawdę nawet nie zauważa się ich obecności. Bardzo dobrym przykładem wykorzystania sprężyn będą klasyczne zegarki i zegary, w nich poprzez energię, którą oddaje naciągnięta sprężyna zegar odmierza czas.

Zainteresowały Cię dane zaprezentowane w tym artykule? Jeśli tak, to bezpośrednio z tego źródła masz możliwość przenieść się do bardziej precyzyjnych treści, które ukryte są w linku poniżej.

Do wytwarzania sprężyn używa się najczęściej odpowiednie gatunki stali. W ostatnich latach metalurgiczny przemysł (zobacz wzór przemysłowy a użytkowy) rozwinął się również w tej dziedzinie, i opracowano wiele nowych rodzajów stali, które dają sporo możliwości dla projektantów oraz inżynierów.

Sprężyny są wytwarzane w bardzo wielu odmianach i rozmiarach, od malutkich używanych w zegarkach aż po wielkie na kilkadziesiąt centymetrów, wykorzystywane w potężnych lokomotywach albo ciężarówkach. Najczęściej używane są dwie odmiany sprężyn, to znaczy rozciągane i ściskane. W sprężynach rozciąganych poszczególne zwoje są obok siebie, jeżeli sprężyna będzie rozciągana, to będzie ona gromadziła energię, a po ustąpieniu siły z powrotem wróci do swojej pozycji. Sprężyny rozciągane z reguły mają na swoich końcach odpowiednie zaczepy, przez które da się je zamontować w odpowiednim miejscu.

Sprężyna na czarnym tle

Autor: http://pixabay.com/
Źródło: http://pixabay.com/
Odmienne działanie będą miały sprężyny ściskane, w stanie spoczynku pomiędzy poszczególnymi zwojami będzie trochę odstępu, a jeśli się przyłoży siłę są one ściskane. Doskonałymm przykładem sprężyn ściskanych są sprężyny używane w samochodowych zawieszeniach. Z innych często stosowanych odmian sprężyn wymienić jeszcze można sprężyny spiralne, wykorzystywane w zegarkach, oraz sprężyny płaskie, przykładowo resory w samochodach.