Polskie kopalnie są miejscami pracy dla rzeczywiście dużej liczby górników, z kolei wydobywany w nich węgiel jest niezbędny Polakom, między innymi do ogrzewania ich domów. Złoża węgla, jakie są dostępne w kraju czekają na wydobycie, dlatego dość często powstają nowe kopalnie. Przykładem może być na przykład kopalnia węgla brunatnego, jakiej powstanie jest planowane na terenie gminy Krobia. Niestety, te plany wywołały protest gminnej ludności. Z jakiego powodu?

Mining machine

Autor: Marco Hamersma
Źródło: http://www.flickr.com

Głównym powodem jest obawa mieszkańców o jakość ich życia po rozpoczęciu pracy kopalni. Z reguły, jako zagrożenie wskazują oni wpływ na środowisko naturalne, a w związku z tym, też na ludzkie zdrowie. W dodatku, sporo osób martwi się losami tamtejszego rolnictwa, jakie jest jedną z najważniejszych działalności zarobkowych w regionie. Powstał odpowiedni portal internetowy prowadzony przez osoby protestujące przeciwko pracy tego rodzaju kopalni, na którym publikowane są opracowania wskazujące na ewentualne zagrożenia i opracowania specjalistów. Przeczytaj o tym więcej: stopkopalni.pl/kopalnia-odkrywkowa/.

Ponadto, prowadzone jest też konto na portalu społecznościowym Facebook, przy pomocy jakiego protestujący chcą dotrzeć do możliwie jak najszerszego grona osób. Oczywiście, inwestorzy odpierają podobne zarzuty wskazując, że na innych obszarach, na jakich działają kopalnie odkrywkowe rolnictwo dalej doskonale prosperuje.

Nie zapominaj o tym, że można przeczytać następne interesujące wątki – trzeba tylko na tej witrynie (https://galerialucznik.pl/pl/menu/agd/agd-dla-zdrowia-i-urody/elektryczne-szczoteczki-do-zebow-757.html) kliknąć w zaznaczony link.

Ponadto, kiedy wydobycie jest ukończone, lokalne tereny są rekultywowane. Na obszarze kopalni mają zostać wykorzystane wszystkie zaawansowane urządzenia, których zadaniem jest zmniejszenie pylenia, przykładowo zraszacze. Kliknij: .

kopalnia odkrywkowa

Autor: Drakt Kranre
Źródło: http://www.flickr.com

Tym sposobem, pył będzie pojawiał się w zasadzie jedynie na terenie wydobycia. Mieszkańcy jednak wskazują, że powstanie kopalni może doprowadzić nawet do przesiedlenia mieszkańców 22 wsi. Osoby te będą zmuszone opuścić swoją ziemię oraz domy. Kopalnia będzie jednak oznaczała z drugiej strony zagwarantowanie nowych miejsc w pracy, co w warunkach polskiego bezrobocia ma istotne znaczenie. Podsumowując – protest mieszkańców przeciwko powstaniu kopalni odkrywkowej zatacza coraz szersze kręgi. Obie strony mają oczywiście swoje racje, kopalnia bowiem będzie związana z wieloma korzyściami dla Polski i regionu. Końcowa decyzja z kolei należy do odpowiednich władz, jakie są zmuszone przeanalizować wszystkie wady i zalety.