Proces cynkowania to etapy wstępne, jakie mają poprzedzić bezpośrednie zanurzenie produktu stalowego w ciekłym cynku. Dzięki temu może stworzyć się mechanicznie trwała jak i nieprzepuszczalna warstwa, jaka ochroni materiał przed korozją.

Pierwszy etap procesu to mechaniczne usunięcie niejednorodności, które znajdują się na powierzchni cynkowanego przedmiotu. Zanieczyszczenia, przykładowo piasek, rdza lub żużel, usuwane są metodą obróbki strumieniowo-ściernej. Mechanizm takiego procesu polega na usunięciu różnego typu niepożądanych drobin z powierzchni stali. Służą do tego ścierne materiały metalowe przy użyciu obiegu zamkniętego. W czasie takiej obróbki strumień sprężonego powietrza posiadający drobinki ścierne, jest kierowany na powłokę poddaną oczyszczaniu. Zależnie od typu użytego materiały ściernego, a także prędkości, z jaką uderza on w przedmiot, można uzyskać różne rezultaty wygładzenia, nagrzewania i deformacji.

stal w ogniu

Autor: darkday
Źródło: http://www.flickr.com

W drugim etapie ocynkownia ogniowa zachodzi odtłuszczenie – Podobne strony. Części stalowe przed zanurzeniem w roztworze cynkowym powinny być wolne od tłuszczu, jak również innych elementów, do których należą substancje woskowate i oleje, jakie uniemożliwiają reakcję żelaza z cynkiem. Taki etap powoduje uzyskanie chemicznie czystej powierzchni, na niej powstanie stop stali z cynkiem. Kolejny etap cynkowania to trawienie nawierzchni.tak kliknij aby zobaczyć więcejPrzez to możemy skutecznie usunąć substancje niemetaliczne, miedzy innymi rdza albo zgorzelina, które robią się w czasie walcowania jak i wyżarzania poszczególnych części konstrukcyjnych. Najlepszym sposobem trawienia jest zanurzenie w kwasie solnym. Wytrawiona w taki sposób stal przechodzi do ostatniej fazy, którą jest topnikowanie.

Podobają Ci się notki opublikowane w tym tekście? Zatem czytaj raport (http://www.inter-instal.com/kategoria/czesci-zamienne-do-sprezarek/zawory-sterujace), który jest na następnej witrynie. Tam wyszukasz sporo szczegółów.

Etap taki polega na włożeniu części ze stali w roztworze wodnym chlorku cynku i amonu, dzięki czemu mamy pewność, że będzie miał miejsce prawidłowy przebieg reakcji chemicznych, które zachodzą w czasie cynkowania. W sposobie suchym chlorek amonu to 15% roztworu, natomiast w mokrej odmianie sole znajdują się w proporcji 1:3. Zadaniem topników jest w związku z tym oczyszczenie powierzchni stalowych z niewielkich nawet ilości tlenków, przez co skutecznie możemy zmniejszyć ryzyko utlenienia stali przed jej umieszczeniem w płynnej kąpieli cynkowej.