Wiele owoców inwencji bywa niezauważanych, mimo szerokiej powszechności użycia. Każdy słyszał o silnikach odrzutowych i spalinowych, o rakietach kosmicznych i superkomputerach. Jednakże niewielu ludzi zna rolę, jaką w postępie technologicznym odgrywa niepozorna sprężarka.

Bez urządzenia, które podwyższa ciśnienie gazów, nie używalibyśmy w gospodarstwie domowym odkurzacza, suszarki do włosów i lodówki . W warsztatach nie było by szlifierek, wiertarek i kluczy na sprężone powietrze. Musielibyśmy też zawsze manualnie pompować opony. Na budowie nie pojawiłyby się młot pneumatyczny, urządzenia do piaskowania i do malowania pod ciśnieniem. Nowoczesne silniki turboodrzutowe nie mogłyby w ogóle pracować. Bolidy wyścigowe nie nie jechałyby tak szybko. W gazociągach nie płynąłby gaz.

Widać jak na dłoni, że użyteczność sprężarek jest niekwestionowana. Taki jest także wybór dostępnych na świecie modeli tej maszyny.

Zaciekawił Cię nasz artykuł oraz zawarte w nim watki? Następne informacje z witryny oczekują na pod podanym linkiem. Zapraszamy!

Najstarsze i najmniej złożone są sprężarki tłokowe (wydajny kompresor znajdziesz tu), wykorzystywane przy funkcjonowaniu młota pneumatycznego. Gaz (powietrze) jest w niej ściśnięty przez działanie tłoka, napędzanego przez silnik spalinowy.

Otwórz serwis. Na stronie zobaczysz ciekawe fakty na to zagadnienie, omówione w naszymartykule.

Podobnie wspomagane są też sprężarki śrubowe, z tą różnicą, że tam ciśnienie jest wytwarzane przez dwie wirujące śruby. Podobną zasadę używają sprężarki spiralne, gdzie śruby są zastępowane przez dwie synergiczne spirale.

Występują też inne, bardziej złożone rodzaje, takie jak sprężarki Roots, membranowe i osiowe. Najpowszechniejsze w codziennym zastosowaniu są jednak te najprostsze, licząc nawet od najprymitywniejszej pompy ręcznej, z którą z pewnością wszyscy kiedyś mieli styczność.