W dzisiejszych czasach przemieszczanie się z wykorzystaniem samochodów jest ogromnie rozpowszechnioną metodą transportu. W dużych miastach znaczna część ludzi posiada auta, co można zauważyć w szczególności w godzinach szczytu na uczęszczanych drogach. Od samego pojawienia się transportu kołowego jest potrzeba zapewnienia dobrych dróg, tak by poruszanie się nie było trudne.

Współczesne standardy obejmują ulice pokryte asfaltem, które są wygodne w wykorzystywaniu, a przy tym wytrzymałe. Wybudowanie nowej ulicy związane jest z wieloma procedurami, w szczególności jeśli ma to być przykładowo autostrada. Do wybudowania takiej drogi stosuje się na przykład specjalne spoiwa drogowe (), których zawartość może być zróżnicowana zależnie od sytuacji. Bezpośrednio z budowaniem dróg związane pojęcie popiołów lotnych, które mają szerokie wykorzystanie w dużej liczbie dziedzin.

na placu budowy

Autor: Jocelyn Kinghorn
Źródło: http://www.flickr.com


Lotne popioły a powstawanie dróg

Tak zwane popioły lotne to produkty powstające wskutek spalania rozmaitych paliw, chociażby węgla (czytaj więcej).

Zaglądnij do kolejnego tekstu oraz czytaj informacje (www.prymat.net/oferta/rusztowania/rusztowania-modulowe/) na ten niezwykle frapujący temat. Ekstra detale przygotowaliśmy dla Ciebie z ogromną radością.

Na terenie Polski przemysł (zobacz zastrzeżenie wzoru przemysłowego) wiążący się z wydobywaniem i wykorzystaniem węgla stoi na wysokim poziomie. W ten sposób uzyskuje się znaczne ilości rozmaitych popiołów, z których większość przydatna jest w najróżniejszych dziedzinach. Wspomniane już wcześniej spoiwa stosowane do budowy dróg niezwykle często złożone są w jakimś procencie z popiołu. Jest on bowiem substancją dobrze wiążącą różne składniki mieszanki, co umożliwia uzyskanie trwałego podłoża.

Inne zastosowanie popiołów lotnych
Popiół uzyskany po spalaniu węgla ma także wykorzystanie w wielu innych dziedzinach niż budowanie dróg. Generalnie przydaje się w budownictwie, również mieszkaniowym. Chodzi w pierwszej kolejności o wzmacnianie podłoża, proces, który jest niezbędny w zasadzie na każdym przyszłym miejscu budowy. Substancje te nierzadko bywają również składnikiem nawozów do roślin, czyli stosowane są w rolnictwie. Popioły stosowane są również do produkcji części typów farb i tworzyw sztucznych. Oprócz tego ważnym aspektem zastosowania popiołów lotnych jest budowanie wałów przeciwpowodziowych. Dzięki zastosowaniu właściwych mieszanek zawierających również popiół konstrukcje te są bardzo wytrzymałe i mogą przetrwać wiele lat.