Gdy ktoś zaprasza nas na rozmowę kwalifikacyjną to znak, że nasze CV i list motywacyjny spodobały się osobie rekrutującej. Rozmowa ma na celu dobre poznanie oraz zweryfikowanie podanych przez nas informacji. Aby więc dobrze wypaść na takiej rozmowie trzeba być naprawdę dobrze przygotowanym.

asessment center

Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl
Rozmowa kwalifikacyjna trwa najczęściej od dwudziestu minut do czasem godziny, choć to oczywiście zależy od wielu czynników. Niektóre z firm proszą kandydatów, aby rozwiązać test, który ukaże nasze umiejętności. Popularne są też tak zwane assesment center, to znaczy udział w zadaniach grupowych, które sprawdzają nas, w jaki sposób odnajdziemy się w pracy zespołowej. W tego typu sytuacji spotkanie rekrutacyjne będzie trwało dłużej, ale najczęściej kandydat dostaje o tym wcześniej informacje.

Czasem również po wstępnej rozmowie odbywa się druga – dłuższa, w jakiej zakwalifikowany dalej kandydat musi się wykazać w ambitniejszych zadaniach.

Inne, również bardzo interesujące szczegółowe omówienie (http://arapneumatik.pl/k-260-szybkozlaczki-pneumatyczne-parker-rectus) przedstawionego zagadnienia odnajdziesz tutaj. Przeczytaj koniecznie a na pewno nie będziesz żałować!

Co do samej rozmowy o pracę, to powinno się zapamiętać, aby zjawić się dobrze ubranym, trzeba też wiedzieć co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej – więcej informacji happyhr.pl/rozmowa-kwalifikacyjna. Po pierwsze trzeba jasno i w konkretny sposób odpowiadać na pytania oraz nie kłamać. Jeśli czegoś nie wiemy, lepiej od razu się przyznać, miast brnąć w zmyślanie, bo nic nam to nie da. Rozmowa o pracę to na pewno forma autoprezentacji, więc pamiętajmy o treści, ale również o formie. Przez nasze zachowanie podczas tego typu rozmowy możemy pokazać, jak radzimy sobie w stresujących sytuacjach, czy jesteśmy otwarci i komunikatywni. Tego typu informacje zdradza przede wszystkim mowa ciała, dlatego też nie można o tym zapominać.

rozmowa kwalifikacyjn
Liczą się czyny, więc uściśnij rękę osoby rekrutującej pewnie, to pokaże pewność siebie, ale nie za mocno. Usiądź wygodnie, lepiej się jednak nie opieraj, lekkie wychylenie w przód zdradza zainteresowania. Lepiej nie splątywać rąk, gestykulujmy nimi w spokoju oraz swobodnie. Dobrze jest utrzymać z osobą rekrutującą kontakt wzrokowy, nie wpatrujemy się w sufit ani w podłogę. Warto również uśmiechać się w delikatny sposób. Przez ten, który jeszcze przed nami rozwój zawodowy będziemy przechodzić wiele rozmów kwalifikacyjnych, warto więc pamiętać o powyższych zasadach – porównaj happyhr.pl/rozwoj-zawodowy.