Budowa nowych kopalń węgla brunatnego to okazja na rozrost sektora energetycznego, aktywizację gospodarczą województw kraju południowo-zachodniej i tworzenie miejsc pracy. W 2013 roku polska wytwórczość tego surowca przekroczyła 60 mln t, a zapotrzebowanie na niego ciągle wzrasta.

mining equipment

Autor: Bernt Rostad
Źródło: http://www.flickr.com
Państwowy Instytut Geologiczny ocenił zasoby węgla brunatnego na 22 mld t. Aczkolwiek dostępne źródła są na wyczerpaniu. Jeżeli rozbudowa górnictwa węgla brunatnego zostanie zatrzymany, ostatnia kopalnia ma niewielkie możliwości przetrwania dłużej niż do 2030 r. Ostrożnie do tego przekonują się mieszkańcy polskich gmin.

Zespół Elektrowni PAK przymierza się do uruchomienia swojej odkrywki. Spółka pozyskała już zezwolenie na odkrywanie i rozpoznawanie złoża w obszarze Poniec – Krobia i Oczkowice w powiecie gostyńskim. Na terenie gmin Krobia, Poniec i Miejska Górka od 2011 roku trwają roboty badawcze nad złożami węgla brunatnego.

Spodobał Ci się taki post? Jeśli tak, to niewątpliwie ucieszy Cię informacja, że podobny tekst jest na wyciągnięcie ręki. Zwyczajnie zobacz tekst (http://archiwizja.eu/).

Zgodnie z zezwoleniem inwestor ma zrobić 339 otworów. Służą one określeniu tzw. „zasobności złóż węgla brunatnego”, czyli jak bardzo jest ono wartościowe.

Z raportów składanych do ministerstwa środowiska wynika, że inwestor wykonał do tej pory 104 otwory poszukiwawcze.

Wciąż masz znaczne kłopoty z wyszukaniem dobrej oferty? Nie przejmuj się – sprawdź te propozycje, one z pewnością Cię nie zawiodą.

Po skończeniu wiercenia inwestor będzie mógł starać się o zdobycie koncesji na wydobycie. To formalność prowadząca do rozpoczęcia odkrywki. Według rzeczoznawców odkrywka na złożu Poniec-Krobia-Oczkowice może zająć teren nawet 10 tysięcy hektarów. To oznacza, że z powierzchni ziemi znikną 22 miejscowości. Niedaleko kopalni mają również powstać dwa bloki energetyczne o łącznej mocy 1000 MW. Zespół Elektrowni PAK zrobił już ponad 100 odwiertów w gminie Krobia, Poniec i Miejska Górka. Inwestor potwierdził iż opór mieszkańców hamuje kontynuowanie prac na owych terenach. Na rozpoznanie złoża ma czas do 2016 roku. Mimo, że koszty budowy kopalni są duże, inwestorzy chętnie sięgają po węgiel brunatny. Jest on tańszy w eksploatacji w porównaniu np. do energii uzyskiwanej z farm wiatrowych.

Przeciwnicy mają jednak silne argumenty. W Wielkopolsce, która jest najwięcej rozwiniętym rolniczo sferą w Polsce, odkrywka przyniesie więcej strat niż korzyści. Źle odbije się na miejscach pracy, spustoszy okoliczne rolnictwo i przedsiębiorstwa przetwórcze. Nieodwracalnie zainterweniuje na środowisko naturalne, co potwierdzają eksperci. Amerykańscy naukowcy udowodnili że bliskość kopalni odkrywkowych jest szkodliwa dla zdrowia i może nieść za sobą nieodwracalne skutki. Według ich raportów zanieczyszczenia oraz pyły wydzielane w czasie prac w kopalni mogą przyczyniać się do powstawania wad wrodzonych u dzieci. Ich występowanie bywa nawet dwukrotnie wyższe niż u mieszkańców regionów, w których jest kopalnia podziemna.