Zdecydowana większość osób korzystając z dróg i ulic nie zastanawia się zupełnie, jak są one zbudowane. Samochodami będą jeździć po jezdniach, na piechotę chodzą po chodnikach, ale jednak przeciętna ulica jest złożona jeszcze z paru rzeczy. Jednym z ważniejszych jest system odprowadzania wody, jaki jest konieczny do tego, żeby miejscowość mogła funkcjonować w normalny sposób.

Wypusty żeliwne

Autor: János Balázs
Źródło: http://www.flickr.com
Ulice wykonuje się z asfaltu lub betonu, które to materiały nie wchłaniają wody. Jeżeli nie działałby żaden mechanizm, jaki pozwoliłby na to, aby tej wody się pozbyć, to po prostu stałaby ona ogromnymi kałużami, powodując sporo zamieszania albo nawet niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu. () Czasami podczas dużych opadów zresztą tak się może zdarzyć, jeśli instalacja odprowadzająca wodę jest źle wykonana albo deszczu jest dużo więcej, to woda nie zostanie w całości odprowadzona.

I wtedy zaczynają się pojawiać na ulicy kłopoty z przejezdnością, albo wręcz pewne miejsca będą całkowicie zablokowane. Dlatego też w interesie zarządców dróg jest dopilnowanie, żeby instalacja odprowadzająca wodę była odpowiednio wykonana. Jednym z istotniejszych elementów, które wykorzystywane są przy instalacjach odprowadzających wodę są wpusty żeliwne – NormBud. Są one bardzo charakterystyczne dla naszych dróg, szczególnie jeżeli ich realizacja pozostawia sporo do życzenia.

Często nasi drogowcy nie przykładają się szczególnie do swojej pracy i zostawiają studzienki, jakie albo są zbyt wystające nad nawierzchnię, lub też zapadnięte. Dla kierujących takie pułapki grożą dużym niebezpieczeństwem, bo przy wjechaniu na coś takiego z dużą prędkością może się skończyć poważnym uszkodzeniem samochodu.

Zwłaszcza jest to niebezpieczne, gdy ulica jest pokryta wodą i niewiele można zobaczyć, co znajduje się pod powierzchnią, takie pułapki niekiedy kończą się koniecznością drogiego remontu zawieszenia.

Zaintrygował Cię ten post oraz podane w nim wiadomości? Następne informacje z serwisu (http://c-l.pl/) są przygotowane dla pod tym linkiem. Namawiamy!

Na szczęście dzisiaj zwraca się coraz więcej uwagi na wykonanie każdego elementu drogi, a wszelakie niedociągnięcia są naprawiane na gwarancji, więc jest trochę nadziei że za pewien czas nie będzie już problemów z wystającymi studzienkami.