Cegły klinkierowe to najbardziej solidna klasa cegieł elewacyjnych. Są solidne, odporne na uderzenia, działanie warunków atmosferycznych i ognia, a także grzybów i pleśni. Powierzchnia cegieł klinkierowych jest naprawdę twarda oraz odporna na zarysowania, zaś wykończona nimi elewacja przez dziesiątki lat nie traci na intensywności koloru.

Klinkier to produkt w pełni naturalny, jest bowiem zrobiony z naturalnego surowca, którym jest wysokiej jakości właściwie sezonowana glina. Cegły klinkierowe odznaczają się małą nasiąkliwością (nawet jest to niżej sześciu procent), dzięki temu są też odporne na bardzo niskie temperatury. Zachowują trwałość nawet w środowiskach agresywnych, tego typu jak kwaśne deszcze czy smog. Producenci takich cegieł (czyli klinkier elewacyjny) zapewniają również bogaty zestaw kształtek uzupełniających, które są dopasowane do nich kolorem oraz fakturą, z których tworzy się gzymsy wrocław, (sztukateriaabakus.pl) podokienniki czy stopnieschodów. W ofercie są również gotowe parapety a także łuki, jakie ułatwiają pracę i umożliwiają estetyczne wykończenie elewacji.

klinkier

Autor: Sascha Kohlmann
Źródło: http://www.flickr.com

dostępne są w różnorakich barwach, w zależności od użytego do ich wytworzenia surowca i metody wypalania. Najbardziej popularne kolory cegieł to różnorakie odcienie czerwieni i brązu. Jednak klinkier produkuje się też w kolorach, jak żółty, biały, lecz również czarny. Dostępne są też cegły cieniowane – żółtobrązowe, czerwonobrązowe czy szaroczerwone (). Jak decydujemy się na jeden kolor elewacji, trzeba pamiętać, by przy układaniu wymieszać cegły i fasety z kilku palet celem uzyskania równomiernego koloru, gdyż jedne z nich mogą być jaśniejsze, a inne bardziej ciemne.

Możliwe jest również zestawianie różnych odcieni jednego koloru lub kilku różnych kolorów cegieł w elewacji. Poszczególne jej elementy, przykładowo cokół lub obramienia okien i drzwi, możemy zaakcentować odmiennym kolorem niż reszta elewacji. Cegły klinkierowe na elewacji jesteśmy w stanie również połączyć z innymi materiałami, na przykład drewnem, tynkiem, szkłem, lecz także aluminium albo betonem. Wszystko zależy od stylu oraz klimatu domu a także od pomysłowości czy wyobraźni architekta, jaki najbardziej korzystnie doradzi, jaki kolor wybrać albo z jakimi elementami go zestawić. Do wyboru są również różnorodne faktury cegieł klinkierowych. Bardzo często produkuje się gładkie albo ryflowane. proponują też inne cegły typu piaskowane, łamane oraz o nieregularnych wgłębieniach i nacięciach.