Cegły klinkierowe to najbardziej solidna klasa cegieł elewacyjnych. Są solidne, odporne na uderzenia, działanie warunków atmosferycznych i ognia, a także grzybów i pleśni. Powierzchnia cegieł klinkierowych jest naprawdę twarda oraz odporna na zarysowania, zaś wykończona nimi elewacja przez dziesiątki lat nie traci na intensywności koloru.

Klinkier to produkt w pełni naturalny, jest bowiem zrobiony z naturalnego surowca, którym jest wysokiej jakości właściwie sezonowana glina.

Intryguje Cię taka tematyka? Jeżeli tak, to bez ociągania kliknij tutaj – ta polecana strona (https://www.domanski.com.pl/) z pewnością również okaże się godna zainteresowania.

Cegły klinkierowe odznaczają się małą nasiąkliwością (nawet jest to niżej sześciu procent), dzięki temu są też odporne na bardzo niskie temperatury. Zachowują trwałość nawet w środowiskach agresywnych, tego typu jak kwaśne deszcze czy smog. Producenci takich cegieł (czyli klinkier elewacyjny) zapewniają również bogaty zestaw kształtek uzupełniających, które są dopasowane do nich kolorem oraz fakturą, z których tworzy się gzymsy wrocław, (sztukateriaabakus.pl) podokienniki czy stopnieschodów. W ofercie są również gotowe parapety a także łuki, jakie ułatwiają pracę i umożliwiają estetyczne wykończenie elewacji.

klinkier

Autor: Sascha Kohlmann
Źródło: http://www.flickr.com

dostępne są w różnorakich barwach, w zależności od użytego do ich wytworzenia surowca i metody wypalania. Najbardziej popularne kolory cegieł to różnorakie odcienie czerwieni i brązu. Jednak klinkier produkuje się też w kolorach, jak żółty, biały, lecz również czarny. Dostępne są też cegły cieniowane – żółtobrązowe, czerwonobrązowe czy szaroczerwone (). Jak decydujemy się na jeden kolor elewacji, trzeba pamiętać, by przy układaniu wymieszać cegły i fasety z kilku palet celem uzyskania równomiernego koloru, gdyż jedne z nich mogą być jaśniejsze, a inne bardziej ciemne.

Możliwe jest również zestawianie różnych odcieni jednego koloru lub kilku różnych kolorów cegieł w elewacji. Poszczególne jej elementy, przykładowo cokół lub obramienia okien i drzwi, możemy zaakcentować odmiennym kolorem niż reszta elewacji.

Przeczytaj ten artykuł, to również jest świetne źródło (https://www.prymat.net/oferta/szalunki/) opisywanego tematu. Nie czekaj i kliknij a z pewnością nie pożałujesz.

Cegły klinkierowe na elewacji jesteśmy w stanie również połączyć z innymi materiałami, na przykład drewnem, tynkiem, szkłem, lecz także aluminium albo betonem. Wszystko zależy od stylu oraz klimatu domu a także od pomysłowości czy wyobraźni architekta, jaki najbardziej korzystnie doradzi, jaki kolor wybrać albo z jakimi elementami go zestawić. Do wyboru są również różnorodne faktury cegieł klinkierowych. Bardzo często produkuje się gładkie albo ryflowane. proponują też inne cegły typu piaskowane, łamane oraz o nieregularnych wgłębieniach i nacięciach.