Rury, jako świetny element konstrukcji o tysiącach przeznaczeń, mają jedną niewielką niedoskonałość. Otóż wielu przedsiębiorstwom brakuje sprzętu, dzięki której rurociągi mogłyby być właściwie przystosowane do użycia. Na czym tak właściwie polega przygotowanie rur do użycia w najróżniejszego typu przemysłach?

Rurociągi w fabryce

Autor: Henrik Mayor
Źródło: http://www.flickr.com
Wszystko, co chcesz wiedzieć o przerabianiu rurŻeby móc skorzystać rury do wszelakich montaży, należy wpierw właściwie je przygotować. Prefabrykacja rurociągów, bo o to tutaj chodzi, to nic innego jak obróbka cieplna, cięcie mechaniczne i wyginanie, czyszczenie czy znakowanie rur, tak aby później można je było zamontować w wytypowanym miejscu. Cały tok prac, które w rezultacie umożliwią bezproblemowy montaż konstrukcji stalowych. Zastosowanie znajdują na statkach bądź w przemyśle petrochemicznym, przemyśle wydobywczym, platformach wydobywczych, etc. Czyli jak się okazuje – mają mnóstwo funkcji.

Jeżeli masz chęć przeczytać większą ilość danych na omawiany wątek – znakomicie się składa, gdyż istnieje już pełna informacja (https://www.mea-group.com/pl/water-management/), którą można zobaczyć tutaj.

Firmy zajmujące się prefabrykacją rurociągów gwarantują także w swojej propozycji badania techniczne, mające na celu skontrolować wartość stopu, z jakiego stworzona jest rura, jak również sprawdzić jej wytrzymałość. Oczywiście w toku zadań, wykorzystywane rozwiązania są tak przemyślane by nie uszkadzały rurociągów poddanych obróbce.

Niektóre z sposobów prefabrykacji rurociągówCiekawą procedurą jest wyginanie łuków w 3D. Dzięki niej istnieje możliwość stworzenia wyjątkowo niestandardowych łuków. Odznacza się ona wielką precyzją w odwzorowaniu wskazanego kształtu geometrycznego. Następną z procedur możliwych do użycia jest obróbka cieplna (). Polega na ogromnym dwu-trzonowym piecu, który działa na prąd i jest tak skonstruowany, by zachodziła sposobność kontrolowania wsadu w nim włożonego. Jest to możliwe dzięki kontrolowanemu ochładzaniu wsadu poprzez wymuszony obieg zimnego powietrza czy umieszczenie go w basenie. Cały tok obróbki jest dokładnie monitorowany, by mieć pewność, że zostaną osiągnięte pożądane własności mechaniczne. W rozróżnieniu od życzeń klienta, rurociągi mogą zostać poddane czyszczeniu strumieniowo-ściernemu. Bieg tej czynności jest relatywnie łatwy do zrozumienia. Elementy, które mają zostać wyczyszczone, lokuje się w profesjonalnych komorach. W owych pomieszczeniach materiał jest wystawiany na działanie wybranego ścierniwa. Często istnieje sposobność gładkiej zmiany typu ścierniwa.