Odkręcając wodę w mieszkaniu niewiele osób wie dokładnie, czemu ona płynie. Ludzie widzą jedynie koniec instalacji, a to jest jedynie jej niewielka część. Najistotniejszym elementem, dzięki któremu w ogóle woda będzie płynąć w kranach jest zbiornik, w którym się ją magazynuje. Zbiorniki takie, zwane również ciśnieniowymi lub hydroforowymi, mają w sobie wodę, lecz również, o czym zapewne wie niewiele osób, powietrze.

To tak naprawdę obecność powietrza jest w takim zbiorniku niezwykle istotna i to właśnie dzięki niemu wszystko działa jak powinno.

Zaciekawiły Cię przedstawione przez nas posty? Więc z radością możemy przekazać Ci, że oczekuje na Ciebie nowy ciekawy wpis pod poniższym linkiem.

Oczywiście zbiorniki hydroforowe wyposażone są w szereg urządzeń, bez jakich ich prawidłowa praca możliwa by nie była – dowiedz się więcej o zbiornikach hydroforowych. Zaliczają się do nich na przykład pompy które uzupełniają stan wody czy czujniki ciśnieniowe, kontrolujące ten parametr w zbiorniku. Układ taki jest niekiedy skomplikowany, zwłaszcza w zastosowaniach przemysłowych, niemniej zbiornik jest tu jego najważniejszą częścią. A jak się okazuje, wykorzystuje on jedno z elementarnych praw fizyki, znanych od naprawdę dawna.

zbiorniki hydroforowe

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/nostalit_piaskowy02.jpg
zbiorniki ciśnieniowe

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/bruk_jurajski_kolor01.jpg
Zbiorniki ciśnieniowe stosowane są w dużej ilości różnych miejsc (Producent zbiorników ciśnieniowych Ppri-Żegrze Spółka z o.o.). Coraz częściej można je też spotkać w domach prywatnych oraz firmach, albo jako główne źródło zasilania, albo jako pomocnicze, jeżeli in[TAG=stalacja] jest podciągnięta. Przeważnie składają się ze stalowego albo żeliwnego o określonej wielkości.

Poczekaj chwilę! Zainteresował Cię artykuł? Masz ochotę na dalsze kluczowe informacje (https://www.arapneumatik.pl/k-2-pneumatyka-parker)? To miłe. Kliknij w ten link i przeloguj się do witryny z newsami na ten temat.

Tego typu zbiorniki mają różny kształt, uzależnione to będzie przede wszystkim od możliwości postawienia ich w miejscu docelowym. Cały zestaw składa się jeszcze z zaworów, pompy i czujnika, i to wystarczy do tego, żeby otrzymać wodę pod odpowiednim ciśnieniem. Woda w zbiorniku jest nalewana do określonej wysokości, a nad nią jest powietrzna poduszka. Wraz z poborem wody zmniejszeniu ulega jej poziom jej ilość, a tym samym zmniejsza się ciśnienie powietrza wewnątrz.

Jeśli uzyska ono wartość minimalną, to załącza się pompa i zaczyna się nalewanie. To z kolei trwa do momentu, ciśnienie osiągnie wartość maksymalną, wtedy pompa zostaje wyłączona.