Czasami pojawiają się wątpliwości typu, jak odróżnić stację paliw od zbiornika, który jest wykorzystywany na potrzeby własne danego podmiotu? Jak prawnie prezentuje się taka sytuacja?

paliwo

Autor: Robert Couse-Baker
Źródło: http://www.flickr.com

Najważniejszym kryterium, który rozróżnia stację paliwa od zbiornika na paliwo który jest stosowany dla potrzeb własnych, jest sprzedaż paliwa podmiotom zewnętrznym. Przedsiębiorca, który zakupił już paliwo, czyli ma fakturę i trzyma je w magazynie w zbiorniku dla potrzeb tankowania własnych pojazdów faktycznie nie jest przedsiębiorcą, który prowadzi stację paliw wedle definicji Ministra Gospodarki. Najbardziej istotne dokumenty w tej dziedzinie, to ten z dnia 21 listopada 20005 w kategorii warunków technicznych, które muszą spełniać bazy oraz stacje paliw płynnych.

W zgodzie z definicją, jaka znajduje się w tej ustawie, stacja paliw to obiekt budowlany, w skład którego wchodzić mogą budynki, podziemne magazynowe zbiorniki paliw płynnych, naziemne zbiorniki gazu płynnego a także instalacje technologiczne ,spośród jakich wyróżnić można szczególnie te do załadunku paliw płynnych.

kanister

Autor: Nuraishah Bazilah Affandi
Źródło: http://www.flickr.com

Zbiornik naziemny wykorzystywany dla potrzeb zakładu nie staje się stacją paliw, to zdecydowanie potwierdza Ministerstwo.

Jeśli podoba Ci się analizowany artykuł, kliknij ten odnośnik – bez dwóch zdań również warto zobaczyć ponadto (http://www.metfix.com.pl/oferta/liny-lancuchy-nierdzewne/lancuchy-nierdzewne/) kolejny interesujący post.

Jednak, taki zbiornik paliwa, który jest wykorzystywany dla potrzeb własnych podlega technicznemu dozorowi. Przedsiębiorca który korzysta z niego nie musi wypełniać rygorystycznych wymagań, jakie musi spełniać przedsiębiorstwo, jakie prowadzi stację paliw, lecz musi stosować się do konkretnych przepisów, by zachować bezpieczeństwo. takie okoliczności mają miejsce też często, jak jakaś firma posiada zbiorniki olejowe – polecana strona.

Taka firma, jaka ma zbiornik na własne potrzeby powinna przede wszystkim stosować się do przepisów Ministra Gospodarki z dnia 18 września 2001 roku w dziedzinie warunków technicznych dozoru technicznego.

Interesujący tekst? Jeżeli tak, kliknij tu – w najświeższym tekście (https://www.arapneumatik.pl/k-16-zawory-sterujace-namur-parker) z pewnością odnajdziesz coś niebanalnego, więc ten odnośnik powinien być dla Ciebie wartościowy.

W odróżnieniu od przedsiębiorcy, jaki prowadzi stację paliw, osoba, która używa zbiornika dla własnych potrzeb nie musi posiadać koncesji. Nie odmienia to jednak faktu, iż używanie zbiorników naziemnych dla wymagań własnych przedsiębiorcy wiąże się z koniecznością osiągnięcia koniecznych pozwoleń. Jednocześnie, uzyskanie tego rodzaju dokumentów nie spowoduje, iż zbiorniki naziemne mogą być wykorzystywane dla sprzedaży paliw. Uzyskanie tych decyzji nie wpływa też na konieczność wystąpienia o koncesję na obrót paliwami ciekłymi.