Ponad dwadzieścia lat temu nasz kraj uzyskał upragnioną niezależność. Parę lat potem przestały istnieć Związek Radziecki i UW. To niezwykle istotne, ponieważ jest on nieodzowny w relacjach handlowych z rosyjskimi biznesmenami. Ale obok języka, należy pamiętać o certyfikacie Gost R

.

Certyfikacja gost

Ożywił się handel i relacje biznesowe z Niemcami, Anglią, USA. Po akcesji do UE kwestia ta uległa zmianie. Ludzie biznesu spostrzegli, że zaraz za granicą naszego kraju istnieje pojemny i niespenetrowany rynek do sprzedaży (aktualne informacje – ). Rosja po latach niełaski na nowo stała się lubiana. Podróżnicy zaczęli doceniać budowle Moskwy i Petersburga, marzeniem wielu z nich stała się długa trasa koleją Transsyberyjską. W szkołach po latach wrócono do nauczania języka rosyjskiego.

To niezbędny dokument, który oznajmia, że towary wypełniają normy uchwalone przez Federację Rosyjską. Teren, na którym zachowuje ważność, to nie tylko Rosja. certyfikacja jest honorowana również w Kazachstanie, Gruzji i na Białorusi. Wielu handlowców uważa, że zdobywając certyfikat ISO, opłacanie innego rodzaju dokumentacji jest zbędne. Są w błędzie. W Federacji Rosyjskiej i w trzech stowarzyszonych krajach akceptuje się tylko certyfikaty gost (więcej).

Certyfikacja dla Rosji jest niezbędna w wielu przypadkach. Obowiązujący wykaz produktów, które potrzebują certyfikacji, zobaczysz w sieci. Wykazy się raz na jakiś czas zmieniają. Certyfikat Gost przyznaje się najczęściej na jedną partię produktu. Jeśli planujesz szerszą wymianę handlową, zalecam złożyć podanie też o certyfikaty Gost na czasową produkcję (maksymalnie na trzy lata) lub na miejsce produkcji.

Nie da się ukryć, uzyskanie (zobacz jak sprawdzic patent) zaświadczenia tego typu, co Certyfikacja Gost-R, do prostych nie należy. Stąd zalecam skorzystać z funkcjonujących w sieci przedsiębiorstw, specjalizujących się w tej kwestie. Nim postawisz na podobne usługi, upewnij się, czy towar, jaki pragniesz wwieźć na rynek wschodniego sąsiada, znajduje się na oficjalnym wykazie.