Trzeba byłoby sporo zastanawiać się, co takiego określić można jako największy wynalazek ludzkości. Dużo tematów możemy zaliczyć do tej kategorii zaczynając od prądu, następnie idąc do radia, samolotu, łodzi podwodnej i tak dalej. Niewątpliwie w tej grupie powinny być też plastik i wszystkie inne tworzywa sztuczne. Ich zastosowanie jest nieocenione i trudno byłoby znaleźć dziedzinę gospodarki, która obecnie nie korzysta z tego ”cuda”.

Do jednej z tych najbardziej wykorzystywanych cech charakteryzujących płyty poliuretanowe należy m.in. ich znaczna elastyczność. Wśród tworzyw sztucznych, u których cecha ta ma duże znaczenie znajdują się elastomery (). Elastomer zaliczany jest do polimerów, które posiadają zdolność do odwracalnej zmiany kształtu. W inny sposób wyjaśniając jakakolwiek modyfikacja ich kształtu przy pomocy siły mechanicznej spowoduje jedynie chwilowe zniekształcenie, natomiast potem przedmiot sam wróci do swojego wcześniejszego kształtu.

boisko

Autor: LEGI
Źródło: www.legi-polska.pl

Istnieje bardzo wiele różnych konkurencji sportowych. Każda z nich natomiast wymaga innego rodzaju podłoża. Sporty wykonywane poza pomieszczeniami obejmują wielkie zróżnicowanie, w kwestii podłoża. W dawniejszych czasach na przykład boiska w szkołach były asfaltowe. Na dzień dzisiejszy porzuca się to rozwiązanie, ze względu na zbyt wielką twardość betonu, co zwiększało częstotliwość kontuzji.

Masz ochotę ciągnąć dalej zajmującą treść? Więc nic nie powinno Ci przeszkodzić – kontynuuj producent drzwi przeciwpożarowych na kolejnej stronie.

Nowoczesnym tworzywem jest syntetyczna murawa, z kolei do bieżni wykorzystywany jest tartan (). Jest to specjalne tworzywo sztuczne, gwarantujące odpowiednią sprężystość podłoża na bieżniach i rozbiegach. Dzięki tej sprężystości pozwala zminimalizować niebezpieczeństwo poważniejszych kontuzji. Jeżeli chodzi o boiska i stadiony do piłki nożnej, wykorzystuje się tam specjalne odmiany murawy, która także jest we właściwy sposób pielęgnowana.

Podobne właściwości przejawia możliwe, że mało znany tartan. Prócz sprężystości charakteryzuje się też wysoką odpornością na zmiany temperatury i stosunkowo niewielką ścieralnością. Zastosowanie tego typu tworzyw sztucznych jest bardzo duże. Powierzchnie tartanowe stosuje się na przykład do wykładania boisk sportowych, bieżni oraz rozbiegów. Świetnie też sprawdzają się do budowy placów zabaw dla dzieci.