Druk 3D już dawno temu przeszedł drogę z teorii w realność, natomiast na przestrzeni minionych lat drukarki 3D stały się dużo tańsze jak też w wyższym stopniu osiągalne. Specjaliści prognozują, że w najbliższych latach wydruki 3D będą powszechnie obecne w naszych domach oraz będziemy używać ich każdego dnia podobnie jak z mikrofalówek.

3d

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com
Współcześnie wydruki 3D wykorzystywane są do wytwórczości niezwykle szerokiego zakresu rzeczy, zaczynając od pierwowzorów elementów do urządzeń w branżach przemysłowych lub lotniczych, przez druk implantów w chirurgii, a skończywszy na całym szeregu przedmiotów codziennego użytku, zabawek. Czym są wydruki 3D, czy są nam potrzebne oraz czy w istocie za parę lat każdy z nas będzie je miał?
Drukarka 3D nie stworzy obiektu na żądanie tak jak to ukazano przykładowo w „Star Treku”. Drukarki 3D drukują pomysł wypuszczony z laptopa, wykorzystując takie materiały jak syntetyk, ceramikę lub metal (materiałów do druku ciągle przybywa). Druk przedmiotu polega na tworzeniu a także nakładaniu warstwy surowca o wyznaczonej grubości na stoliku drukarki, a kiedy warstewka zostanie ukończona, nakładaniu następnej. Niemniej jednak drukarka 3D nie będzie w stanie wydrukować nawet najprostszych sprzętów składających się z paru typów materiałów. Pomimo całej swej prostoty, nie stworzymy w mieszkaniu z pomocą drukarki 3D użytecznej maszynki do golenia. Jednakże , drukarki 3D odnajdą się z sukcesem wszędzie tam gdzie konieczna będzie personalizacja, unikalność projektu lub mała ilość produktów. Będzie można uruchomić zupełnie nowy rodzaj usług w formie wytwórczości rzeczy na zlecenie.

Bryła 3D

Autor: fdecomite
Źródło: http://www.flickr.com
Branżą, która skorzysta mocno na zastosowaniu nowej techniki będzie branża lecznicza. Dzięki możliwości kreowania unikalnych, pojedynczych przedmiotów, to co ongiś było niemożliwe do wykonania ze względów wydajnościowych, jest dziś w zasięgu ręki. Prócz tego, wyspecjalizowane drukarki 3D ( na drukarki3d.pl) stosowane są do faktycznie dużych projektów: zaczynając od interesujących wizualnie pomieszczeń, poprzez niesławny rewolwer „Liberator”, a skończywszy na druku budowli mieszkalnych.

Czy chcesz poznać ten problem od innej strony? Nic prostszego – zwyczajnie wejdź na ten odsyłacz, gdyż więcej zobaczysz tu (http://www.robak.konin.pl/oferta/depaletyzatory/automatyczne).

Warto również wspomnieć o pierwszych testach drukowania pokarmów: druku z soli.