Energia ze słońca jest coraz chętniej wykorzystywana do zasilania urządzeń elektrycznych. Rzecz jasna nie w bezpośredni sposób, ale po odpowiednim przetworzeniu. A że jest ona praktycznie nieograniczona i nie zanieczyszcza środowiska, to popularność jej systematycznie wzrasta.

W wielu krajach powstają

prąd

Autor: Frerk Meyer
Źródło: http://www.flickr.com

duże elektrownie, mające moce wystarczające do zasilania niewielkich miast, ale także prywatni właściciele domów instalują panele na dachach ma swoje własne potrzeby. Jak wychodzi w praktyce, nawet w naszej strefie klimatycznej tego typu panele się sprawdzają, potrzebują jedynie odpowiedniego montażu. Zasada ich funkcjonowania jest niezwykle prosta. Fotowoltaiczne ogniwa pod wpływem padających promieni słonecznych zaczynają produkować nieduży prąd. Jedno ogniwo daje tego prądu bardzo niewiele, jednak złączenie ich w większy blok pozwala na uzyskanie całkiem pokaźnej. Otrzymany prąd stały należy przekształcić przy pomocy w prąd zmienny o odpowiednich parametrach, jaki jest później oddawany do elektrycznej instalacji w celu skorzystania z niego.Mimo, że działanie jest bardzo proste, to cała instalacja będzie wymagała wyposażenia w sporo urządzeń i zabezpieczeń – czytaj o ochronnikach przepięciowych.

Prezentowany artykuł opisuje niezwykle zajmujące sprawy – jeżeli chcesz poznać pokrewny materiał, sprawdź bez wahania to opracowanie (http://fmk.pl/piora-slimakow/).

W szczególności istotna jest ochrona przed przepięciami, gdyż nawet daleki piorun może spowodować jakieś problemy.

Przede wszystkim używa się więc rozmaite ograniczniki fotowoltaika – więcej informacji, jakie mają za zadanie chronić instalację przed chwilowymi przepięciami jakie czasem się pojawiają w instalacji elektrycznej. Przy tego typu instalacjach używane są dwa ograniczniki, czyli jeden po stronie prądu stałego, a drugi zmiennego.

Nie czekaj oraz przeczytaj umieszczone tu uwagi na nasz temat (https://www.fmk.pl/). To na pewno okażą się bardzo ciekawe informacje – zwyczajnie kliknij ten link.

Przy projektowaniu układu duże znaczenie będzie też miało, czy na dachu zamontowany będzie piorunochron, czy też nie, i jakiego rodzaju ochronnik przepięciowy będzie konieczny do montażua. Do sprawy ograniczenia przepięć trzeba bardzo rozsądnie podejść, ponieważ nieodpowiednie zestawienie instalacji może być źródłem różnych kłopotów, a w skrajnym przypadku nawet groźnego pożaru.