Wracanie do sarmackiej kultury, nawiązywanie do naszej tradycji ludowej w dzisiejszych czasach jest coraz bardziej widoczne i co ciekawe akceptowane przez młodzież polską. Zauważalne jest to także w budownictwie. Jednak głęboko w podświadomości Polaków istnieje chęć życia w dworku jak szlachcice, mieć dookoła posesji posadzone wierzby oraz czuć się Polakiem.

Czy również należycie do tej społeczności polskiej, jaka chce powrócić na wieś do własnego dworku? Może nie jest to wykonalne, aby przenieść się za miasto, gdyż pracujemy, mnóstwo zobowiązań, ale wykończenie domu na wzór dworku szlacheckiego – to możemy osiągnąć. Najistotniejsze są drobiazgi, które dodadzą „ducha polskości” całemu domowi. Dworki dawniej były bielone, Ty zastosuj białą farbę do elewacji, jest ona matowa, toteż do złudzenia wygląda jak bielone mury. dach powinien być dwuspadzisty, przykryty glinianymi dachówkami, które niestety nie są wytrzymałe na wszystkie warunki pogodowe ani nie są tanie, jednak jednej rzeczy nie można im odebrać – ich uroku. Przejdźmy do okien, to właśnie one nadadzą tego staropolskiego „smaczku”, niestety będzie to kosztowna inwestycja (RK Styl Świdnica). Winny być one drewniane, ręcznie rzeźbione razem z okiennicami, malowane w ludowe wzory florystyczne. Jeżeli zależy Ci na estetyce wykonania – okna drewniane dolny śląsk, a dokładnie Świdnica to miasto, gdzie wykonywane są do dziś piękne ręcznie rzeźbione okna.
brama

Autor: lavilleautady
Źródło: flickr.com
Jak wiadomo, sarmaci znani byli ze swojej gościnności, ponieważ jak to mawiali: „Gość w dom, Bóg w dom”, zaś jaki element „zaprasza”, żeby wejść do naszego domu? Brama wjazdowa (RK Styl – drzwi). Ona również musi zostać zrobiona z drewna, lecz swym wyglądem ma ona zachęcać do wejścia do nas, toteż nie może być to ogromny element. Jeśli chodzi o bramy świdnica, jak już mówiliśmy jest odpowiednim miastem, w którym od lat rzemieślnicy wytwarzają namacalne cuda z drewna.

Mieszkanie w domku szlacheckim wywołuje w Polaku pewnego rodzaju poczucie wolności od wszelakich trosk, daje „zanurzyć się” w naturze oraz prawdziwie odpocząć nawet po najbardziej wyczerpującym dniu.

Podobnie zajmujące treści dotyczące omawianej tematyki przeczytasz tu – sprawdź więcej w tym omówieniu (https://pieczatki.pl/krakow/). Przeanalizujesz taką sprawę pod innym kątem.

Chyba to właściwie sprawie, iż chcemy powracać do polskiej tradycji.