W każdej lokalizacji na świecie od czasu do czasu klimat płata żarty. Są tereny, gdzie ludzie modlą się o opady. Są też rejony, gdzie rzadko widać nie przykryte chmurami słońce. Pomimo pojawiającego się niejednokrotnie w wielorakich grupach pożądania wywołania konkretnej pogody, tak naprawdę nie mamy na nią żadnego wpływu. To, co niewykonalne na zewnątrz, jest tymczasem możliwe we wnętrzu budynku.

Przeczytaj które nagrzewnice olejowe najlepiej kupić w Warszawie? Pod tym linkiem poznasz co tylko chcesz! Wiele informacji o tym.

Klimatyzator przenośny

Autor: Klimatop
Źródło: www.klimatop.pl
Jesteśmy przyzwyczajeni do umieszczania w domach kaloryferów. Elektryczna klimatyzacja, dająca możliwość zachowanie chłodu, jest – przynajmniej w Polsce – mniej powszechna. Coraz częściej dopominamy się jej w miejscu pracy, jednak w domach zazwyczaj decydujemy się poprzestać na roztwieraniu okien i wywoływaniu naturalnych przepływów powietrza. Klimatyzator przenośny jest uznawany za elitarny luksus. Brak aparatu chłodzącego w domu, w obliczu skwaru, generuje czasami chęć rozciągnięcia czasu pozostania w pracy. Trudno nazwać to zdrowym nawykiem.

Z innej strony – wielokroć niska wydajność domowego kaloryfera w czasie zimy, może powodować analogiczny skutek, gdy w miejscu pracy znajduje się nagrzewnica olejowa lub inne narzędzie szybko ocieplające powietrze. Chociaż technologia postępuje naprzód, dawne zwyczaje nie pozwalają nam rewolucjonizować wykorzystywanych przez nas na co dzień aparatur poprawiających jakość życia. Kaloryfery wynaleziono w kraju cara Aleksandra II w 1855 roku. Ich konstruktor Franz San Galli, niemiecki inżynier urodzony w Szczecinie, przebywał w chłodnej Rosji zaledwie przez 8 lat przed jego wymyśleniem. Tymczasem nagrzewnica olejowa została opatentowana w XX wieku, jako produkt potomny po nagrzewnicy gazowej z 1954 roku.

Oczywiście nie każde tego typu urządzenie można zastosować w domu, jednak warto mieć świadomość ponad stuletnią odległość między zbudowaniem jednego i drugiego wynalazku. Skrzynka ciepła Franza San Galli z pewnością dobrze się sprawdza w wielu momentach. Trudno spotkać grzejnik XIX-wiecznego typu, który jest wciąż w użyciu.

Czy podoba Ci się prezentowany artykuł? Jeśli tak, to sprawdź ponadto szczegóły w treści (bmeters.pl/pl/wodomierze_wielostrumieniowe_suchobiezne/36/), ponieważ one również mogą być dla Ciebie niezwykle wartościowe.

Jednakże brak regulowanego ochładzania i podgrzewania temperatury w domu, które może zagwarantować choćby klimatyzator przenośny, bywa uciążliwe. Może nawet stanowić podstawę do przekonania się, że warto iść z technicznym postępem – w szczególności jeśli chodzi o poprawę jakości przebywania we własnym domu. Wiatraki i różnego typu wentylatory bywają niejednokrotnie mniej wydajne i głośniejsze od nowoczesnych klimatyzatorów.