Wielu ludziom obce jest pojęcie LARP-ów. Są to gry fabularne rozgrywane na żywo w terenie. Czasem trwają parę dni, czasami ledwie parę godzin. Możemy porównać je do sztuki w teatrze, oczywiście rozgrywanej bez dokładnego scenariusza. Każdy człowiek odgrywa tam przypisaną rolę i bierze udział w tworzeniu fabuły.

arapneumatik, przemysł
Co zdecydowanie najbardziej przyciąga uwagę w ludziach zafascynowanych tymi wydarzeniami, to ich oryginalne kostiumy. Cudowne, ręcznie robione zbroje, szyte na wymiar koszule i buty, robione wedle życzenia torby i imitacje broni – wszystko to wywołuje podziw i często kosztuje sporo. Jedna, doskonale zrobiona zbroja skórzana może kosztować nawet dziesięć tysięcy złotych. Nic dziwnego. Wykonanie jej to ciężka i męcząca praca do której potrzeba niebywałych zdolności i świetnie zaopatrzonego warsztatu. Dziwić może, że przy tworzeniu zbroi wykorzystuje się prasy hydrauliczne, ale tak właśnie jest. Większość tłoczonych wzorów wykonuje się właśnie w ten sposób. Metodą używaną także przy robieniu tych wspaniałych kostiumów jest zgrzewanie.

Wykonanie pojedynczej zbroi czasem trwa nawet i kilka tygodni. Gdy ma być bogato ozdabiana, ma dużo elementów lub [alufinish polska] na przykład złożona jest z niewielkich, ręcznie spinanych płytek o powierzchni ledwie paru centymetrów. Każdy twórca ma w swoim warsztacie wiele rodzajów nożyków do wycinania materiałów, młotki, praski, mnóstwo wzorników i ogrom różnorodnych elementów, ale same narzędzia nie mają żadnego znaczenia bez ogromnego talentu. Projekty kostiumów zwykle są odbiciem preferencji i charakteru artysty. Jedne mogą być bardziej mroczne inne delikatne wymagające bardzo dokładnej pracy.

Rozwiązania dla przemysłu: Arapnematik.pl –>

technika próżniowa, arapneumatik
Maszyny w warsztacie rzemieślnika parającego sięrobieniem kostiumów mogą wyglądać nawet niepokojąco. Metalowe, wielkie skrzynie, siłowniki hydrauliczne, wyżynarki – sporo tego. Wydaje się, że zagadnienia takie jak budowa maszyn są każdemu z pracowników nieobce. Mimo jednak, że z czasem coraz więcej pracy przy robieniu zbroi da się wykonać używając maszyn, to jednak pięknych ozdobnych detali nie da się zrobić innym sposobem, jak tylko ręcznie. Między innymi to jest powód, że stroje te nie należą do niedrogich. To owoc wielu dni pracy i ogromnego talentu człowieka, który w każdy element wkłada wiele serca i wysiłku. Dobrze jest o tym wiedzieć, gdy będziemy podziwiać piękne kostiumy uczestników gry.