Najprościej tłumacząc zagadnienie: siłownik elektryczny stworzony jest z silnika i przekładni zastępującej ruch obrotowy wirnika na ruch liniowy tłoka. Aby można było zyskiwać odpowiednio duże siły na końcówce tłoka, w większości przypadków stosowane są przekładnie wielostopniowe. Ich prawo działania jest niezwykle prosta, występują także rodzaje do używania pod ziemią.

dostawca siłowników elektrycznych i innych elementów techniki liniowej silownikielektryczne.com

Autor: tweakie.cnc
Źródło: http://www.flickr.com
Urządzenia, jakimi są siłowniki elektryczne odbiegają w budowie od pneumatycznych czyli hydraulicznych i to dość istotnie – sprawdź też siłowniki elektryczne.

Upewnij się, że nasze odsyłacze (http://fmk.pl/piora-slimakow/) mogą prowadzić tylko do najciekawszych witryn. Jeżeli ciekawią Cię jakieś wiadomości, to te odnośniki przeniosą Cię do wartościowych stron.

Nie napędza ich sprężone powietrze ewentualnie olej tłoczony pompą, zaś energia elektryczna, co sprawia, że kierowanie i obsługa tego typu siłownika są dużo prostsze i tańsze. Nie trzeba się w takim razie obawiać o szczeliny, które mogłyby się ukazać w układzie zasilania siłownika, powodując zmniejszenie siły działania siłownika czy też ubytek czynnika napędowego (powietrza lub oleju). Następna rzecz, której nie należy się obawiać to wymiana drogich pomp czy sprężarek. Jest to częsty problem, ponieważ naturalnie się one zużywają. Instalacja kierująca siłownikiem elektrycznym jest więc zdecydowanie mniej złożona, a przez to tańsza i prostsza w montowaniu.

Wytyczna działania urządzeń, jakimi są siłowniki elektryczne jest niesłychanie łatwa – więcej informacji na stronie (Moduły liniowe). Silnik elektryczny dzięki przekładni obraca śrubą napędową, po której przesuwa się nakrętka. Do nakrętki przytwierdzony jest tłok. Manewr nakrętki po śrubie napędowej w konsekwencji wytwarza działanie całego tłoka (wysuwa się on lub chowa do korpusu siłownika). Taka struktura siłownika sprawia też, że siłownik zdoła utrzymać włożony na niego ciężar nawet wtedy, podczas gdy odłączone jest od niego zasilanie. Jest to cecha szalenie przydatna dla nas, a dodatkowo bardzo pożyteczna.

sprzęty takie jak siłowniki elektryczne używane są zazwyczaj do automatyzacji bram skrzydłowych. Wykonane są one bardzo porządnie, dokładnie i mogą transportować obciążenia nawet do 400 kg. Praktycznym rozwiązaniem są także siłowniki elektryczne połączone ze sterownikiem czasowym, które da się zaprogramować proporcjonalnie do naszych potrzeb.