Od XV wieku kiedy zaczęły powstawać drukarnie technika drukowania niezwykle mocno się posunęła. Wciąż pojawiają się nowe technologie które pozwalają na wykonywanie nadruków na nowych, innych niż papier, rzeczach. Do tego typu technik zaliczany jest jest sitodruk.

Technika sitodrukowa była poznana w krajach Dalekiego Wschodu już w czasach starożytnych. Jej wielki rozwój nastąpił w XIX wieku w Japonii. To właśnie ten kraj uważany jest dzisiaj za ojczyznę tej techniki drukarskiej. Z Japonii sitodruk w późniejszym czasie został rozpowszechniony do Stanów Zjednoczonych, dzisiaj jest ceniony i z chęcią wykorzystywany we wszystkich krajach na kuli ziemskiej. Dzisiaj sitodruk odnajduje zastosowanie do wykonywania druków na przeróżnego rodzaju materiałach.

Jeżeli zaabsorbował Cię opublikowany na tej stronie materiał, śmiało przeczytaj ponadto towarzyszące informacje (https://trojmiasto.optitaxi.pl/taxi-trojmiasto-ceny) – one także są warte zainteresowania.

Ale nie tylko. Należy go wykorzystać do nadrukowywania wzorów na przedmiotach wykonanych z drewna lub z tworzyw sztucznych. Maszyny sitodrukowe wytwarza się więc, dopasowując je do przeróżnych przedmiotów. Maszyny sitodrukowe różnią się również rodzajem wykorzystanej technologii. Są wśród nich takie, na których można wykonać nadruk tylko na tkaninach, ale też takie pozwalające wykonywać druki na szkle oraz drewnie. Jest więc ich sporo rodzajów (wejdź tu i zobacz).

robienie sitodruku

Autor: Nerds For Nature
Źródło: http://www.flickr.com

Maszyna do sitodruku może być nie tylko stosowana w potężnych zakładach poligraficznych które zajmują się techniką tego rodzaju. Dużym wzięciem cieszy się również maszyna do sitodruku ręcznego. Dzięki niej można zrobić jednobarwne nadruki na koszulkach (specyfikacja maszyn do sitodruku). Jakość otrzymanego druku w ogromnej mierze zależy od rodzaju zastosowanej farby. W technice sitodrukowej wykorzystuje się obecnie dwa typu farb: wywabowe, czyli plastizolowe oraz wodne. Minusem farb plastizolowych jest dość nieprzyjemny zapach, po naniesieniu na powierzchnię, na której przygotowywany jest nadruk koniecznie należy je utrwalić.

Proces utrwalaniamusi odbywać się w wysokiej, dochodzącej do stu sześćdziesięciu stopni, temperaturze. Są to bardzo gęste farby, a nadruk nimi wykonany jest wyjątkowo trwały. Zastosowanie farb wodnych także pozwala uzyskać trwałe nadruki. Nadruki na koszulkach wykonane techniką sitodrukową nie spierają się nawet po wielokrotnych praniach. Bez wątpienia dzisiaj jest to najtrwalsza technika drukowania, która gwarantuje naprawdę świetne efekty.