W przypadku newralgicznych zadań w branży przemysłowej, a także podczas ważnych akcji ochronnych najważniejsze zadanie odgrywa bezpieczeństwo osób i mienia. Jeśli o to chodzi stosuje się efektywne rozwiązania, jakich pierwszorzędnym zadaniem jest 100% kontrola i zagwarantowanie bezpieczeństwa do czasu wykluczenia zagrożenia. Najnowocześniejszymi rozwiązaniami w tym zakresie są między innymi optyczne kurtyny bezpieczeństwa.

Hala magazynowa

Autor: Sonny Abesamis
Źródło: http://www.flickr.com
Kurtyna bezpieczeństwa, jak sama nazwa wskazuje, ma gwarantować zabezpieczenie miejsca i mienia przed zadziałaniem niekorzystnych sytuacji. Kurtyna taka jest wystawiona „na pierwszej linii” i musi na czas alarmować o istnieniu zagrożenia. Kurtyny bezpieczeństwa mogą mieć rozmaitą postać. Jednym z z bardziej znanych przykładów jest zastosowanie fotoradarów jako kurtyny bezpieczeństwa na drodze. Tego typu „zabezpieczenie” nie działa jednak bezpośrednio tylko pośrednio. Istnieją natomiast ”blokady”, bezpośrednio zabezpieczające mienie i informujące o wystąpieniu zagrożenia. Najbardziej znanymi są wspomniane już optyczne kurtyny (zobacz: kurtyny paskowe) bezpieczeństwa.

Kurtyny o jakich mowa zapewniają bezpieczeństwo zarazem osób, jak i w środowisku przemysłowym dużą wydajność maszyn i urządzeń. Chodzi o tego typu gałęzie produkcji, jak motoryzacja, magazynowanie, czy przemysł obrabiarkowy. Kurtyny pełnią w tym przypadku wiele kluczowych funkcji: zabezpieczającą, sygnalizacyjną, informacyjną, wykrywającą (np. wykrywanie dłoni). Za ich pomocą praca obywa się sprawniej, jest efektywniejsza, a równocześnie zapewnione zostaje niezbędne w każdych warunkach pracy bezpieczeństwo.

Hala produkcyjna

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com
Kurtyny o których mowa posiadają z reguły małe rozmiary i łatwo je można zamontować. Jednocześnie ich cena jest względnie niska biorąc pod uwagę jakość jaką zapewniają. Gwarantują także oszczędność czasu, jako że po zainstalowaniu pracują automatycznie. Najczęściej nie wymagają żadnej konfiguracji, funkcjonując na bazie optymalnych ustawień.

Aby zgłębić informacje na prezentowany wątek, to na początku poznaj inne wiadomości na to zagadnienie – wszystkie materiały przeczytaj w serwisie (https://www.patronservice.pl/cennik/).

Jeżeli więc szukamy najnowszych rozwiązań technologicznych w zakresie bezpieczeństwa, które są niezwykle wydajne i efektywne, warto przeanalizować ofertę firm sprzedających optyczne kurtyny bezpieczeństwa.