Anodowanie jest coraz częściej wykorzystywanym dzisiaj sposobem obrabiania tworzyw. Do powszechnie użytkowanych tworzyw należy w tym przypadku aluminium. Czym odróżnia się anodowane aluminium oraz jakie plusy wiążą się z przeprowadzaniem anodowania?

Aluminium
Po pierwsze anodowanie, inaczej zwane anodowym oksydowaniem, służy elektrolitycznemu utworzeniu na powierzchni konkretnego tworzywa powłoki tlenku glinu. Stosuje się w tym celu roztwór kwasu siarkowego, chromowego albo szczawiowego, jednak przede wszystkim stosowany jest kwas siarkowy.

Przeczytaj ten artykuł, to również stanowi świetne źródło opisywanego tematu. Nie wahaj się i kliknij a z pewnością się nie zawiedziesz.

By wykonać cały proces, potrzebny będzie jeszcze dostęp do prądu stałego i wrząca woda albo pasywator, służący do uszczelnienia metalu. Anodowanie aluminium związane jest z wieloma atutami, a pierwszym z nich jest zwiększenie odporności na korozję, co jednocześnie umożliwia utrzymać nienaruszony wygląd powierzchni. Ponadto anodowane aluminium w najwyższej mierze realizuje surowe warunki sanitarne, ponieważ dzięki odpowiedniemu zadbaniu o jego powierzchnię, nie zatrzymuje brudu. Anodowanie wielokrotnie stosuje się także w celach dekoracyjnych.

Zazwyczaj wytworzona powłoka ma kolor naturalny, w razie potrzeby można pozyskać barwy o głębokim nasyceniu oraz doskonałej trwałości, wykorzystując w tym celu proces barwienia elektrolitycznego. Odróżnia się kilka rodzajów anodowania, a dokładniej anodowanie rodzaju I, II i III, jak również anodowanie mikroplazmatyczne . Dwa pierwsze typy anodowania można realizować w domu, do następnych wymagane są już właściwe warunki. Zawsze jednak dobrze jest zwrócić się z tym do specjalistów, by cały proces zachodził podług założeń, a tworzywo (Przetwórstwo tworzyw sztucznych) zostało pokryte równą powłoką tlenku i nie pojawiły się nieestetyczne przebarwienia.

Jeśli w takim razie chcesz poprawić zabezpieczenie materiału przed korozją lub zwielokrotnić walory estetyczne, powinieneś poddać go procesowi anodowania. Anodowanie jest dużo korzystniejszym procesem w odróżnieniu od malowania proszkowego, gdyż daje większą wytrzymałość na ścieranie, jest tańsze i nietoksyczne, więc nie zagraża środowisku, o jakie należy się troszczyć. Ponadto daje dobrą stabilność koloru oraz stabilność chemiczną, a do tego nie zwiększa wagi materiału.