Polskich kierowców nie obowiązuje przepis dotyczący wymiany opon letnich na zimowe, mimo że w wielu państwach europejskich taki nakaz funkcjonuje. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy temperatura spada do +7 stopni Celsjusza, do wulkanizatorów ustawiają się długie kolejki kierowców chcących dokonać wymiany opon letnie na zimowe.

Pierścienie zabezpieczające
Zmiana opon letnich musi wiązać się z oględzinami ich stanu technicznego, właściwą konserwacją a także zabezpieczeniem miejsca w którym będą przechowywane do przyszłego sezonu. Przed montażem opon zimowych, podobnie należy się im dokładnie przypatrzeć. Na dużą uwagę zasługuje głębokość bieżnika.

Nadto płytki bieżnik powoduje, że przede wszystkim na mokrym podłożu pojazd będzie zachowywał się nieadekwatnie do oczekiwań. W naszym kraju obowiązują przepisy, które zdecydowanie wskazują, że wysokość bieżnika nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm. Specjaliści zalecają jednak wymianę opon, kiedy bieżnik ma wysokość minimalną 4 mm, z racji iż w zimie jazda samochodem poniżej takiej wartości może przynieść przykre skutki.

W samochodach ciężarowych montaż opon, jest czynnością o wiele bardziej problematyczna, która musi być przeprowadzana przez wykwalifikowane osoby. Do tego rodzaju prac wymagany jest bowiem profesjonalny sprzęt – np.

Już teraz kliknij ten odnośnik i zweryfikuj u źródła (https://www.normbud.pl/), by zdobyć całkowitą pewność, że wszelkie informacje zdobywane na takiej witrynie są pewne.

narzędzia odkręcające pierścienie zabezpieczające – pierścienie do uszczelniania.

Koła są narażone na duże przeciążenia, w związku z czym zbyt lekko przykręcone mogą odpaść w czasie jazdy. Nie wolno także przymocować ich zbyt mocno. Przy przeprowadzaniu tego typu prac pojazd musi być podniesiony i umocowany w bezpieczny sposób, a przykręcanie kół powinno przebiegać precyzyjnie i zgodnie z zaleceniami producenta.

Trzeba także zwrócić uwagę na to, czy opony nie mają niełatwo dostrzegalnych wad na bokach, tudzież powierzchni samego bieżnika. Przed montażem opon dobrze jest przeprowadzić ich wyważenie oraz skontrolować ciśnienie, ponieważ nieodpowiednio wyważone, spowodują, że zaczniemy odczuwać wibracje na kierownicy. Niełatwo będzie zapanować nad samochodem (). Koniecznie sprawdźmy stan wentyli – guma się starzeje i wentyle co pewien czas potrzebują wymiany.