Jeszcze jakiś czas temu drukowanie 3D wydawało się niemożliwe lub przynajmniej mało prawdopodobne. Obecnie jednak ta technika staje się coraz bardziej znana. Specjaliści mówią nawet, że już niebawem druki 3D będą taką powszechnością jak choćby ekspres do kawy.Ostatnie lata ukazały, że wszystko jest prawdopodobne.

Podoba Ci taki tekst? To ekstra, sprawdź stronę isoflex nbu 15 pod tym adresem. Przeczytasz tam więcej informacji na tego typu temat.

Wydruki 3D (kliknij wydruki 3d) stały się prawdziwe i z miejsca wdarły się w mnóstwo aspektów naszego życia. Sięga się po nie choćby w medycynie, sektorze przemysłu, branży motoryzacyjnej, jak również przy wytwarzaniu gadżetów lub też innych przedmiotów, jakich używamy na co dzień. Na początku technikę druku 3D wyobrażano sobie w następujący sposób: włączamy sprzęt i tworzy się oczekiwany przez nas przedmiot. Jednak to nie jest wciąż możliwe, pomimo niezwykłego postępu technologicznego. Jednak wydruki 3D faktycznie zmieniły świat. Wystarczy wykonać projekt na komputerze oraz wysłać go do drukarki, a ta utworzy go z określonych materiałów, przykładowo plastiku lub metalu. Projekty nie są płaskie, jak wydruk ze standardowej drukarki – urządzenia 3D dają nam projekty przestrzenne o przeróżnych kształtach.

druk

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Z pewnością zastanawiasz się, jak to w ogóle jest prawdopodobne? Drukowanie sposobem 3D polega na tym, że tworzą się i potem nakładają na siebie warstwy danego materiału. Odbywa się to na stole maszyny. W momencie, gdy konkretna warstwa zostanie stworzona, rozpoczyna się nakładanie następnej, aż do wytworzenia wskazanego przedmiotu. Tego typu projekty przygotowuje się w profesjonalnym graficznym programie. Wyworzone w nim pliki zmienia się do formatu STL, czyli nadającym się dla odczytania przez maszynę 3D. W skrócie: stwarzamy projekt w dedykowanym programie, przekształcamy do określonego formatu, włączamy program, jaki obsługuje maszynę a następnie wysyłamy do druku (kliknij tu). Potem wyczekujemy już tylko na efekt końcowy, a więc wydruki 3D.

Drukowanie w technologii 3D to prawdziwa zmiana. Pozwala na wytworzenie prototypów maszyn oraz części, jak i implantów potrzebnych do wykonania operacji. Trzeba mieć na uwadze, że drukowanie 3D to ogólna nazwa, używana do określania wszystkich technologii o nazwie Rapid Prototyping.