Odlewnictwo jest technologią opierającą się na tworzeniu odlewów w rozmaitych kształtach z wykorzystaniem specjalnych form.

Produkty takie najczęściej produkowane są ze stopów metalu do których należy na przykład żeliwo. Niekiedy również używa się odmiennych materiałów takich jak wosk.

Odlewy wykorzystywane są bardzo często w przemyśle jako części do rozmaitych maszyn. Miewają również odmienne zastosowania – tą metodą wyrabiane są na przykład niektóre zabawki jak przykładowo ołowiane żołnierzyki. Istnieją także odlewnie artystyczne, w których działają osoby będące doświadczonymi rzemieślnikami, a przy tym uzdolnionymi artystyczne. Wytwarzają one towary o zróżnicowanym zastosowaniu, ale zawsze na wyższym poziomie estetycznym.

Wyroby

Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

Zakłady produkujące odlewy artystyczne zajmują się wykonywaniem zarówno elementów codziennego użytku jak i posiadających jedynie funkcję ozdobną. Do produktów funkcjonalnych zaliczają się między innymi rozmaite znaki i litery. W odlewni artystycznej można kupić na przykład gustownie wykonaną tabliczkę z numerem domu odlaną z brązu. Firmy takie najczęściej dysponują przykładowymi wzorami liter i cyfr, często w dużym wyborze. Zazwyczaj jednak przedsiębiorstwa takie wytwarzają produkty o charakterze ozdobnym. Będą to na przykład części dekoracyjne do grobów, jak na przykład rzeźby czy płaskorzeźby. W odlewniach również wytwarza się dużo przedmiotów do kościoła, na przykład krzyże z brązu. Tworzone są także różnorodne rzeźby na zamówienie. Brąz jest najczęściej wykorzystywanym materiałem używanym do odlewów artystycznych.

Odlewnie na terenie kraju

Czytając informacje zamieszczone w sieci można zaobserwować, że odlewnie tego rodzaju posiadają bardzo bogatą ofertę. Przykładowa odlewnia artystyczna działająca w Opolu trudni się produkcją rozmaitych towarów funkcjonalnych. Przede wszystkim jednak przyjmuje zamówienia z bardzo wielu miast całego kraju na figury i pomniki z brązu. Duża liczba znanych i charakterystycznych figur jest autorstwa właśnie tego przedsiębiorstwa. Firma zajmuje się produkowaniem brązowych rzeźb także na zlecenie klientów z zagranicy.