Gdy patrzymy na naszą pociechę, która z przejęciem godnym przedszkolaka patrzy, jak działa sprężyna i nie może się temu nadziwić, też popadamy w zadumę. Ten skręcony kawałek drutu jest bardzo popularny i znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach naszego życia, choć zazwyczaj nie mamy o tym pojęcia.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com
Dlatego zatem, jeżeli ktoś chciałby podarować nam udziały w zakładzie, którego główną funkcją jest wytwarzanie sprężyn, z pewnością parsknęlibyśmy śmiechem. I uczynilibyśmy poważny błąd, gdyż, jak się zaraz okaże, sprężyny są obecne wszędzie.

Trudno wymienić wszystkie dziedziny funkcjonowania ludzkości, gdzie potrzebne są sprężyny. Jeśli tylko dowiemy się, jak wiele rodzajów sprężyn do tej chwili wyprodukowano, to złapiemy się za głowę. Trzeba zacząć od tego, że ten kształt jest wykorzystywany niezwykle często w przyrodzie. Popatrzmy na fryzurę naszej siostry, która jest w stanie się pochwalić burzą loków.

Napisaliśmy dla Ciebie niesamowicie ciekawy artykuł, więc nie czekaj dłużej tylko odwiedź nas (http://vacuum-tech.pl/kategoria-produktu/oleje-mineralne/), a na pewno znajdziesz ciekawe informacje na omawiany temat.

Kiedy przyjrzymy się im dokładnie, okaże się, że są to właśnie sprężyny. A teraz prześledźmy naszą codzienność.

Smartfon

Autor: NOKIA
Źródło: NOKIA

Nocą, po pracowitym dniu, kładziemy się nareszcie spać. Kochamy nasze łóżko. Jest tak przyjemnie wygodne. A to zasługa właściwego materaca, który najczęściej posiada wewnątrz sprężyny. To właśnie one sprawiają, że materac jest sprężysty i wygodny. Gdy przebudzamy się rano, zazwyczaj wyrywa nas ze snu dzwonienie budzika. Dziś korzystamy zapewne z telefonów komórkowych, ale jeszcze jakiś czas temu korzystaliśmy z zwykłych zegarów. Do budowy ich mechanizmu używa się specjalnych sprężynek. Kiedy już wstaniemy się z łóżka, wciśniemy w siebie śniadanie, wybieramy się do pracy. Wielu ludzi dojeżdża na miejsce własnym samochodem. Jednym z kluczowych elementów naszego pojazdu są resory, które używa się do zamortyzowania wszelkich uderzeń. Jest on niczym innym jak tylko kolejnym rodzajem sprężyny.

Jak widzimy, te niepozorne przedmioty są używane właściwie wszędzie i spotykamy się z nimi w wielu sytuacjach. Pomagają nam w życiu codziennym, stosuje się je również w wielu zawiłych mechanizmach.