Odporny oraz mocny blat kuchenny jest wyjściem, które doskonale się sprawdzi na długi okres czasu. Do najlepszych jakościowo materiałów na blaty kuchenne na pewno wliczają się konglomeraty i granit.
Kuchenny blat z granitu to najlepszej jakości wersja, jeśli myślimy o blatach z kamienia naturalnego.

Porady dot. wyboru dachówki

Źródło: Wienerberger
trawertyn

Autor: Industrial Traffic
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku blatów kamiennych do jadalni niezwykle często bierzemy pod uwagę także takie kamienie jak dla przykładu trawertyn czy marmur, jednak żadna z takich skał jest w stanie dorównać swoją jakością granitowi. Nieco mniej popularną alternatywą dla wymienionego granitu, trawertynu czy marmuru jest dla przykładu bazalt czy też porfir. Jeżeli natomiast chodzi o funkcjonalność oraz wygodę eksploatacji, to właśnie granitowe blaty wygrywają z innymi tego typu kamieniami naturalnymi. Poza dużą solidnością, odpornością na wysokie temperatury czy też wilgotność, granit, w odróżnieniu od pozostałych kamieni, nie wymaga impregnacji.
Wynika to z tego, że granit nie jest wrażliwy na nasiąkanie wodą ani pozostałymi preparatami. Znaczy to po prostu, że stworzony z granitu blat kuchenny nie ulegnie zaplamieniu tłuszczem czy sokiem z owoców albo jarzyn. Najwyższa jakość granitowych blatów jest związana również z ceną wyższą, niż w przypadku innych kamieni naturalnych, tego typu jak przykładowo trawertyn. Trzeba także mieć świadomość tego, że granit to stosunkowo ciężki materiał, z tego też powodu wymagane jest dobranie odpowiednich mebli.

Konglomerat nazywany jest również kamieniem sztucznym, jednak w praktyce jest to zmielony kamień naturalny (przykładowo granIT czy też marmur) połączony za pomocą żywicy poliestrowej albo grzałka do bojlera biawar cementu. Ponadto w składzie konglomeratu znajdziemy również przeróżne pigmenty, dzięki którym możliwe jest uzyskanie niezwykle wielu opcji kolorystycznych.