Czym właściwie jest odbojnica? Krótko ujmując są to takie elementy, które są w formie bali lub pionowych belek. Tego typu odboje są zawieszone na murach lub na narożnikach oraz w tego typu właśnie formie można by je zazwyczaj spotkać w obiektach użyteczności publicznej.
Tego typu stanowiska to choćby szpitale czy też parkingi podziemne wybudowane na większości nowych osiedli.

Równie często można by spotkać odbojnice (Polecamy odbojnice wózkowe Laccery) w galeriach handlowych albo w motelach czy w szkołach. To jednak nie jest jedyny przykład użycia tego typu składników – więcej na temat odbojnic trochę niżej. Podstawową funkcją odbojnic przemysłowych jest oczywiście ochrona ścian oraz rogów w przestrzeniach, w których są one zwłaszcza podatne na uszkodzenia mechaniczne wynikające z przemieszczania znacznych gabarytowo oraz zwłaszcza ciężkich przedmiotów. W tamtym miejscu, w którym niebezpieczeństwo tego typu zdarza się często, montaż relatywnie niedrogich w kupnie odbojnic jest znacznie bardziej opłacalny, niż konieczność remontu ścian. W jaki sposób odbojnice chronią ścianę albo inne części?
oświetlenie

Autor: Normstahl
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/ssd_topclassic_eurodekor_bright_0707.jpg
Otóż tutaj warto się pochylić nad konstrukcją tego typu zabezpieczeń. Wszystkie odbojnice są zaopatrzone w amortyzator, który bardzo efektywnie przyjmuje całą siłę wywołaną przez natarcia nawet niezwykle ciężkimi przedmiotami. Po paru chwilach odbojnice wracają do swojego pierwotnego kształtu, a wtedy osłaniany element pozostaje nieporuszony. W halach magazynowych odbojnice mogłyby także służyć jako części wytyczające ścieżki komunikacyjne. Bardzo często są stosowane także jako zabezpieczenia szafek. Natomiast przemysłowe odbojnice do maszyn mają za zadanie chronić sprzęt przed przypadkowymi uszkodzeniami czy wgnieceniami albo zarysowaniami.

Aktualnie, wymieniane części proponowane są w bardzo dużym wyborze barw i modeli, dzięki czemu można łatwo dobrać kolor Lakieru, którym zostały pokryte do koloru ściany, na której zostaną zamontowane. Wybór takich odbojnic pozwala na zachowanie spójności designu w danym pomieszczeniu, co ma wielki wpływ na kwestie estetyczne.