Wybór kredy traserskiej zdaje się być błahy – jeśli jest zauważalna, to ma już wszystko to, co potrzeba. Przy czym niestety nie do końca.
Czasem nawet najprostsze urządzenia czy akcesoria mogłyby skrywać pewnego rodzaju sekrety, których poznanie powoduje, że praca – więc jeżeli nie jest ona przyjemna – to na pewno jest bardziej zrozumiała.

szkło - widok

Autor: Guilhem Vellut
Źródło: http://www.flickr.com
Kreda traserska w niczym nie przynosi na myśl tej znanej ze szkół. Taka kreda nie byłaby praktyczna w pracach konstrukcyjnych. Jakkolwiek jednak, gdyby za definiowanie tego typu kredy zabrał się chemik, to wbrew pozorom wielkiej różnicy by nie zobaczył. Kreda traserska jest mieszaniną węglanu wapnia i pigmentów. Oferowana jest w różnej wielkości buteleczkach, mimo tego, że nie jest płynem.. Kreda traserska jest wykorzystywana do przenoszenia wymiarów z planu na obiekty rzeczywiste, tak samo, jak wszystkie odmienne urządzenia traserskie. Tyle najprostszej definicji.
kreda

Autor: Stan Dalone
Źródło: http://www.flickr.com
Przeważnie wykorzystuje się ją do kopiowania linii wyznaczonej sznurkiem traserskim i w zależności od typu, może być używana we wnętrzach albo płyty grzejne na zewnątrz budynków. Wybór kredy traserskiej nie jest szczególnie skomplikowany, jednak należy wiedzieć, od czego rozpocząć. A rozpocząć trzeba od rzeczy oczywistej. Pierwsza z nich to objętość. Kredy traserskie do nabycia są w buteleczkach o pojemności od trochę przekraczającej 100g do 1,5 kg. Posługiwanie się większymi by było po prostu zbyt kłopotliwe. Im mniejsza jest kreda, tym mniej linii można nanieść, zatem należy umieć wyznaczać złoty środek pomiędzy efektywnością a ergonomią. Następną ważną sprawą jest kolor kredy. W wypadku kredy traserskiej koloru nie można dobrać pod względem gustów estetycznych.

Kreda czarna oraz w kolorze białym są przeznaczone do stosowania w środku domów, z kolei kreda czerwona i w kolorze niebieskim – na zewnątrz budynku. Tej zasady trzyma się duża część producentów, a wyjątki, w jakich kreda traserska w kolorze czerwonym przeznaczona jest wyłącznie do wnętrz, jest mało.