Jednym z najbardziej ulubionych pacholęcych zabaw bywa lepienie bałwana. To zajęcie staje się zazwyczaj na tyle zajmujące i odprężające, że zdarza się, że nawet rodziciele włączają się w tworzenie tej trochę niezgrabnej sylwetki. Z kolei rzeczoną czynność można byłoby przyrównać do jednej z metod zaawansowanych technologii wytwarzania. A mamy tutaj na uwadze tzw. szybkie prototypowanie, a ściślej selektywne spiekanie laserowe.

druk 3s

Autor: ciron810
Źródło: http://www.flickr.com

Do procesu wytwarzania używa się specjalnego proszku, więc porównanie ze śniegiem wydaje się pozostawać całkiem trafione.
Jeżeli będziemy w dalszym ciągu zgłębiać określony w temacie temat, to szybko dostrzeżemy, że podobieństw jest jeszcze więcej.

Zaciekawiony zagadnieniem? Czytaj o nim znacznie więcej. W tym celu użyj adresu (https://www.mercor.com.pl/pl/produkty/zabezpieczenia-konstrukcji/systemy-p%C5%82ytowe/mcr-silboard-systemy-p%C5%82yt-ogniochronnych/), który przekieruje Cię na serwis! Zapraszamy!

Zarówno formowanie bałwana, jak i selektywne spiekanie laserowe można byłoby zaliczyć do tzw. technologii addytywnych. W czasie wytwarzania modelu dostarcza się tylko budulec, z którego powstaje konkretna rzecz (tu szczegóły: ).

Co innego tzw. techniki substraktywne, czyli takie, kiedy tworzywo poddaje się obróbce takiej jak szlifowanie czy wiercenie. Z kolei ta technologia jest świetnie znana rzeźbiarzom, którzy z drewna lipowego są w stanie stworzyć prawdziwe cudeńka. A wracając do naszych przykładów wziętych z życia naszych córek i synów trzeba byłoby przytoczyć jeszcze jedno exemplum. A tym razem odniesiemy się także do prostego, a zarazem ewidentnego przykładu.
Weźmy więc pod uwagę całkiem prostą czynność, jaką pozostaje robienie pieczątki z kartofla. Wymyślony wzór powstaje tutaj poprzez wycinanie (zobacz cięcie strumieniem wody) kawałków bulwy ziemniaczanej i już po chwili pieczęć jest przygotowana do wykorzystania. A przy okazji zauważmy, że osoby dorosłe także trudnią się całkiem podobnym zajęciem. Wykonywanie rzeźb w warzywach i owocach zagranicznych nosi miano carvingu, a moda na tego rodzaju pasje, a niekiedy nawet na pracę zarobkową, przywędrowała do nas z Dalekiego Wschodu – to tak na marginesie (informacje: technologie druku 3d).

model 3d

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com

Pomimo tego że selektywne spiekanie laserowe pozostaje nową metodą, to jeszcze w żadnym razie nie wyparło tych tradycyjnych, czyli świetnie znanych nam metod, które mają się zupełnie dobrze. Nowoczesne technologie potrzebują trochę czasu na upowszechnienie się – w końcu każdorazowe wprowadzenie nowości wymaga tego, żeby zatrudnić pracowników, którzy znają temat od podszewki i dodatkowo są w stanie obsłużyć skomplikowaną maszynerię. A do tego dorzućmy jeszcze jeden fakt: za sprzęty wykorzystywane podczas pracy trzeba rzecz jasna zapłacić majątek.