Obecna na rynku oferta dotycząca armatury przemysłowej może obejmować elementy używane przy konstrukcji instalacji z rur i węży, które służą do wysyłania gazowych, ciekłych lub stałych substancji określanych także jako media.

Lakier

Autor: soylentgreen23
Źródło: http://www.flickr.com/photos/soylentgreen23/313780890/

Są to różnorodnego rodzaju szybkozłącza, złącza, końcówki do węży, łączniki i adaptery. Przedstawiają one zakończenia i oprzyrządowanie kanałów ciśnieniowych stałych, czyli rurociągów albo elastycznych węży. Są one używane do łączenia elementów instalacji. Armatura przemysłowa to także zawory przemysłowe, które otwierają oraz zamykają przypływ substancji, a także posiadają za zadanie sterowanie natężeniem przepływu. Obejmy i tulejki zaciskowe mocują końcówki do węży. Inne typy wspomnianych obejm oraz uchwytów są wykorzystywane także do montażu rur i węży do konstrukcji. Większość z tych części części do wózków widłowych caterpillar armatury przemysłowej pracuje pod wpływem ciśnienia oraz w bliskim kontakcie z danym medium. Części te mogą podlegać obciążeniom cieplnym i mechanicznym, podatne są na zewnętrzne warunki eksploatowania instalacji i na korodowanie.
Części armatury przemysłowej produkowane są m.in. ze stali węglowej nierdzewnej, polipropylenu, mosiądzu i innych surowców. Elementy te posiadają przeróżne rodzaje uszczelnień. Możemy tutaj odróżnić te bardziej istotne z nich, czyli klasyczne złącza wykorzystywane w fabrykach oraz przeładunkowe, np. camlock, tankwagen, IBC czy STORZ. Stosowane ogólnie we wszystkich dziedzinach przemysłu złącze kołnierzowe i gwintowane złącza obrotowe, wykorzystywane w miejscach, gdzie występuje ruch obrotowy albo wahadłowy między poszczególnymi składnikami instalacji.

Szybkozłącza stosowane do szybkiego złączenia elementów instalacji do wody, do form wtryskowych, pneumatyczne czy do cieczy. Armatura przemysłowa to także generalnie wszystkie te części, które są przeznaczone do działania przy ciśnieniach do kilkudziesięciu bar.