Na polskim rynku surowców związanych z branżą budowlaną można odnaleźć propozycje ponad 200 płyt styropianowych. Służą one do izolacji cieplnej budynków, a oferta ta jest niezwykle różnorodna oraz bogata.
Mimo faktu, że ilość wytwórców styropianu jest niezwykle znaczna, to nie znaczy to, że wszystkie obecne w sprzedaży tego typu produkty są tak samo odpowiednio wysokiej jakości.

Producenci styropianu posiadają przeróżne zamierzenia sprzedażowe oraz chcą dojechać do końcowego klienta za pomocą różnych dróg. Mamy zatem na rynku producentów płyt styropianowych, którzy proponują niedrogi styropian (Zobacz papa samoprzylepna) o niskiej klasie i o gorszych parametrach cieplnych. Są też tacy producenci, którzy inwestują w stałe podwyższanie jakości styropianu, przy czym równocześnie powiększają oni jego cenę. W wypadku doboru producenta styropianu, należałoby sugerować się komentarzami, jego popularnością na rynku i tym, czy cena styropianów jest wysoka. Często oznacza bowiem ona to, że jakość towaru jest również najwyższa.
kolory

Autor: tablexxnx
Źródło: http://www.flickr.com
Głównym czynnikiem decydującym o potencjalnym zakupie styropianu jest jego cena. Wielu klientów w sposób nieświadomy kupuje towary o małej jakości, gdyż kierują się ceną towaru. Przed wybraniem styropianu należy sprawdzić, czy producent daje razem z produktem deklarację zgodności styropianu, wszelkie aprobaty oraz atesty technologiczne. Ważne jest również to, aby jeszcze przed kupnem sprawdzić, czy ciężar styropianu jest w granicach gęstości deklarowanej przez producenta. Trzeba sprawdzić, jakie są właściwości techniczne styropianu.

Chodzi tu o współczynnik przewodzenia ciepła, czas reagowania na ogień lub naprężenie ściskające. Należałoby też sprawdzić czy dany producent poddawany jest częstym kontrolom niezależnych instytucji budowlanych.