Panele ogrodowe znalazły się w Polsce blisko 20 lat temu. Najpierw były wytwarzane jedynie przez parę firm, jednak z upływem czasu powstało o wiele więcej wytwórców.
Bardziej znacząca konkurencja spowodowała, że stawki takiego towaru bardzo zmalały.

ogląd - przemysł

Autor: Otwarte Klatki
Źródło: http://www.flickr.com
Czasami w co poniektórych przypadkach wytwórcy, żeby sprzedać swój gotowy produkt by na nim zarobić, wprowadzili znaczne uproszczenia w procesie produkcji. Tego typu panel może wyglądać poniekąd identycznie, przy czym dla sprawnego oka jest całkowicie inny niż pierwowzór. Panel ogrodzeniowy jest przeważnie opcją dla ogrodzeń wykonanych z siatki ślimakowej. Cena metra bieżącego takiego ogrodzenia panelowego jest najczęściej większa od zwykłej siatki o ok. 50%. Trzeba jednak przyznać, że i tak jest ona jednym z najkorzystniejszych cenowo układów ogrodzeniowych. Panel ogrodowy wytwarzany jest w różnorodnych rozmiarach, co umożliwia jego zastosowanie praktycznie w każdym miejscu. Moglibyśmy to zrobić w ogrodzie działkowym, czy przy montowni.

Mimo tego, że takie panele były utworzone z myślą o gospodarczych zastosowaniach, ich znaczna część odbiorców indywidualnych wykorzystuje je na prywatnych posesjach. Jest tak przede wszystkim w tamtym miejscu, gdzie wybudowano są one w dzisiejszym charakterze. Pomimo faktu, że można dostrzec lekkie ogrodzenie (zobacz: ogrodzenia panelowe 3d) panelowe połączone z masywną i ciężką kutą bramą uzupełnioną liśćmi i kwiatkami.

Panel ogrodowy ma zazwyczaj wielkość ok. 5 cm zależnie od producenta a jednym z najczęściej używanych zabiegów mających na celu obniżenie opłaty jest manipulacja rozmiarem oczka. Jeśli zlikwidujemy kilka lub kilkanaście pionowych drutów, to standardowe oczko będzie posiadało nawet 70 x 200 milimetrów. Tego typu budowa nie służy sztywności panela.