Noże wyspecjalizowane bądź uniwersalne – do krojenia rybek, jarzyn oraz chleba. Jakie noże powinniśmy posiadać w naszej kuchni, ażeby krajanie, cięcie i obieranie stało się łatwe?

molo

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Nóż towarzyszy ludziom od prehistorycznych czasów. Najpierw był to wyostrzony kamień, który to z upływem czasu został zastąpiony przez metalowe noże. Na początku służył człowiekowi jako broń, potem zaczęto go użytkować w czasie obróbki pokarmów. Wybór noży kuchennych jest dziś naprawdę gigantyczny. Przegląd zacznijmy od noża „szefa kuchni”. To dosyć masywny nóż z obszerną klingą (to ten fragment z ostrzem) a także tak zwaną „brodą”, zatem częścią klingi wystającym poza uchwyt. Możesz używać go niemalże do wszystkiego: produktów mięsnych, jarzyn, ryb. Ze względu na format może być jednakże kłopotliwy dla osób niedoświadczonych bądź drobnej postury. Dla nich lepszy może być nóż wielozadaniowy, z nieco węższą klingą.
nóż

Autor: 微醺漂移
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo zróżnicowane rozmiary i kształty posiadają z kolei noże do specjalnych prac. Najdłuższy jest nóż do chleba – bez kłopotu go rozpoznasz po ząbkowanym ostrzu. Świetnie poradzi on sobie nawet z chrupką skórką świeżego pieczywa. Do warzyw i owoców służy mały nóż z ostrzem prostym (na przykład do jabłuszek) albo ostrzem ząbkowanym (m.in. do krojenia warzyw z twardą skórką).

Zainteresował Cię nagłówek tego materiału? Obowiązkowo sprawdź opracowanie, tam znajdują się jeszcze ciekawsze rzeczy, naprawdę dobrze je przeczytać.

Noże do filetowania ryb oraz mięsiwa – czynności rozpatrywanej za pewną z najtrudniejszych w sztuce kulinarnej, posiadają dość wąską, ale sztywną klingę.

Wytwórcy proponują także coraz więcej noży o węższej specjalizacji, dla przykładu do sera albo skrobania ryb. Mogą okazać się niezwykle przydatne, jeżeli dany towar gości często na naszych stołach.