Wydajny zbiornik na tzw. deszczówkę mógłby być doskonałym połączeniem proekologicznej mody i po prostu ekonomii. Deszczówkę można by wykorzystać do podlewania ogrodowych kwiatów, dzięki czemu możemy zaoszczędzić na rachunkach za wodę z typowej publicznej instalacji.
Jeżeli chodzi o naziemne pojemniki, zbieranie wody może się odbywać bezpośrednio z rur spustowych.

rękawice ochronne i narzędzie pracy

Autor: Daniel Bergey
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli natomiast chodzi o uniwersalny zbieracz wody, to bardzo dużą renomą mogą cieszyć się manualne zbieracze klapowe. Otwieranie klapy powoduje, że woda wypływa z rury wprost do zbiornika. Z kolei zamknięcie powoduje, że tego typu woda płynie nadal oraz omija wlot zbiornika. Bardzo dużym atutem tego typu rozwiązania jest kusząca cena. Klapowy zbieracz wody można kupić za maks.

Jeśli masz chęć poznać większą ilość detali na przedstawiony tu temat, to użyj źródła zaprezentowanych w tym wpisie.

70 zł. Niestety taki zbiornik wymaga manualnej obsługi. Klapa musi być otwierana przed opadem deszczu oraz zamykana po zakończeniu tego typu opadów.

drewno

Autor: Robert Bosch Sp. z o.o.
Źródło: Robert Bosch Sp. z o.o.
Następnym mankamentem może być także brak jakichkolwiek filtrów, które mogą zapobiec wpływaniu różnych zanieczyszczeń do komory pojemnika. Beczka lub podziemny pojemnik, które umożliwiają gromadzenie wody, mogłyby być zaopatrzone w specjalistyczny zbieracz wykorzystujący tzw. wirowy ruch wody, który występuje na ściankach rury spustowej. Ich mocną stroną jest natomiast bezobsługowa praca oraz możliwość montażu filtrów, które poprawiają jakość wody. Zaleca się ponadto, żeby zbieracze miały specjalny zawór pływakowy. Jego zadaniem jest zapięcie klapy po wypełnieniu zbiornika. Jest to bardzo ważne, kiedy pojemnik jest przykładowo w podpiwniczeniu albo pod powierzchnią ziemi.

Jeśli nie masz pewności, jaki zbiornik wybrać, to wszystko zależy od naszego zapotrzebowania na deszczówkę, naszych upodobań oraz rozmiaru naszej działki. Niewielka beczka z pewnością wystarczy do podlewania małych trawników czy klombów.