Cięcie laserem to wersja obróbki surowców mający aktualnie coraz większe zastosowanie w przemyśle. Laserem jest możliwość dokładnie kroić, zgrzewać i wzmacniać metale.
Laser to niezwykle komfortowe, w pełni sterowalne narzędzie.

obróbka

Autor: Commander, U.S. 7th Fleet
Źródło: http://www.flickr.com
Niesłychanie zawiłe operacje można zaprogramować na komputerze, a dalej przy pomocy aparatury pomiarowej ściśle monitorować przebieg pracy. Cięcie blach laserem określa mała strefa działania ciepła, wąska rysa cięcia, nieduża ilość wprowadzonego ciepła, śladowe odkształcenie, a także wyraźne i prostopadłe obrzeża, również bardzo drobne nierówności obszarów rozdzielenia . Warunkiem uzyskania właściwej jakości cięcia i utrzymania tolerancji rozmiarów ciętych fragmentów konstrukcyjnych jest staranne prowadzenie prądu tnącego w połączeniu z dobrą, porządną maszyną do cięcia o sporej odporności na wibracje i o dobrej powtarzalności ruchów roboczych.

Nie czekaj – kliknij link (http://olszewscy.org.pl/) i raduj się opublikowanymi tam kolejnymi artykułami. Zapewne rozszerzą one Twą znajomość rzeczy na ów temat.

Cięcie blach laserem to punktowe wprowadzenie energii w formie wysokoenergetycznego prądu tnącego – kliknij po więcej info. Istotną wartością cięcia laserowego jest wyrób, który bez kolejnych procedur technologicznych nadaje się do dalszej przeróbki. Wymogiem zdobycia właściwej jakości cięcia i wysokiego poziomu trzymania rozmiarów ciętych fragmentów konstrukcyjnych jest precyzyjność prowadzenia prądu tnącego, oraz przeznaczenie najwyższej jakości maszyn do cięcia laserem.

blacha ryflowana wysokiej jakości

Autor: Mark Gaw
Źródło: http://www.flickr.com
Osiągamy wówczas dużą wytrzymałość na drgania i wręcz świetną powtarzalność. Lasery są dzisiaj szeroko użytkowane zarówno do cięcia materiałów metalowych jak i niemetali. Są wykorzystywane w procesie cięcia stali niestopowych i wysokostopowych, aluminium, tytanu, materiałów sztucznych, drzewa , ceramiki, także wielu innych tworzyw.
Do procesów cięcia, cechowania, znakowania, spawania miedzi i aluminium, a także do procedur powierzchniowych, takich jak napawanie, stopowanie, przetapianie, obróbka cieplna, wykorzystywane są lasery krystaliczne. Coraz to obszerniejsze wykorzystanie w wytwórczości seryjnej posiadają lasery excimerowe, posiadające zasadnicze zastosowanie w medycynie. Cięcie blach laserem to najbardziej wszechstronne i skrupulatne wycinanie i cięcie.