Zanim rozpoczniemy budowę domu czy też innego budynku na działce powinniśmy wykonać odpowiednie badania gruntu. Jest to niezwykle istotny krok, ponieważ to właśnie grunt ma utrzymywać cały ciężar budynku. Istotne jest więc, aby posiadał on korzystne parametry, które nie wpłyną negatywnie na budowany obiekt.

Działka budowlana

Autor: Lee Coursey
Źródło: http://www.flickr.com/photos/leeco/213416594/
Badania geotechniczne są obowiązkowym etapem każdej budowy. Zanim zostaną rozpoczęte prace należy sprawdzić na przykład czy grunt nadaje się do tego, żeby postawić na nim fundamenty.

Jeśli ta publikacja przykuła Twój wzrok, to zerknij na omówienie (http://wkg.pl/produkty-wapiennicze/nasza-oferta/produkty/maczka-wapienna/), które analizuje podobną kwestię. Tamten materiał zapewne także Cię zaciekawi, więc kliknij ten link.

Tereny podmokłe czy też zasypane stare oczka wodne po poprzednich właścicielach mogą być przyczyną późniejszego pękania fundamentów. Jeżeli nasz dom umieszczony będzie na terenie podmokłym, fundament zacznie się po jakimś czasie zapadać. Dlatego właśnie niezwykle istotne jest wykonywanie tego rodzaju badań. Istnieje mnóstwo firm, które mają w ofercie takie usługi, ważne jest, by wybierać firmy posiadające doświadczenie oraz stosowne pozwolenia. Zależy nam bowiem na tym, aby dokładnie sprawdzono grunt na naszej działce. W zależności od typu usług ceny mogą być różne, na tego typu badaniach nie warto jednak oszczędzać.

W zależności od tego co mamy zamiar budować takie badania geotechniczne trzeba wykonać. W ofercie mamy wiercenia o kilku głębokościach jak również z wykorzystaniem różnego sprzętu. Może być to tak samo sprzęt lekki jak też maszyny, które należy przewieźć samochodem ciężarowym na teren badań. Jednymi z przeprowadzanych badań są badania dylatometrem, zob. . W celu wykonania badania wykorzystywany jest dylatometr Marchettiego, dzięki któremu można określić profil podłoża i historię występujących naprężeń. Jest to jedno z najczęściej stosowanych badań tego rodzaju, szczególnie jeżeli chodzi o tereny przeznaczone pod budowę mostów albo bardzo głębokich fundamentów pod różnego rodzaju budynki mieszkalne bądź użytkowe. Wiele firm w ramach proponowanych usług geotechynicznych wykonuje tego rodzaju badania na terenach budowy.

Odpowiedni grunt jest gwarancją solidnego budynku. Jest to niezwykle istotne też przy budowie mostów czy też większych budynków użytkowych. Także budując coś na swojej działce, nie należy bagatelizować tego rodzaju badań, ponieważ wytrzymałość gruntu ma bardzo istotny wpływ na to, czy nasz budynek będzie mógł być eksploatowany przez wiele lat.

Może Cię zainteresować: