Ze względu na coraz to większe zatory mieszkańcy dużych aglomeracji chętniej jeżdżą do pracy komunikacją miejską bądź jednośladami aniżeli autem. Nawet jeśli samochód został przez nich już dawno zapomniany i używają go tylko parę razy w roku, nie zwalnia to z jego regularnego serwisowania. Ci, jacy myślą, iż epizodyczne używanie samochodu upraszcza eksploatację i redukuje jej koszta, są w błędzie.

Oczywiście wydatki związane z tankowaniem na pewno będą mniejsze. Jednak zbyt długi spoczynek samochodu z pewnością odbije się na podzespołach, jakie w czasie postoju czasami niszczą się szybciej niż przy normalnej eksploatacji, zatem serwis aut francuskich (porównaj regeneracja tylnej belki renault) winien być odwiedzany identycznie systematycznie.

opony samochodowe

Autor: Supermac1961
Źródło: http://www.flickr.com

Co ulega uszkodzeniu w okazjonalnie używanym aucie? Przede wszystkim znacznie szybciej swe własności traci olej silnikowy, zwłaszcza kiedy jest mineralny. Odporniejsze na zniszczenie są kluberfood syntetyczne, jakie niestety nie zawsze nadają się do wykorzystywania we wszystkich pojazdach. W sporadycznie wykorzystywanym samochodzie olej powinien być wymieniany nagminniej aniżeli w przypadku typowego użytkowania. Opóźnienie wymiany oleju może grozić zatarciem silnika. W pojeździe, którym jeździ się rzadko, szybszemu wyeksploatowaniu ulegają także opony. Gumy stojące dłuższy czas w tej samej pozycji nie jedynie o wiele wcześniej parcieją, ale też niemiarowo się zużywają oraz tracą swą sztywność.

Zobacz również:

Aby temu zapobiec, możemy co tydzień albo 2 przesuwać auto o parę centymetrów. Można też po prostu przejechać się nim . Dlaczego nie możemy jeździć na starych oponach? Leciwe ogumienie może zrobić się nadmiernie lepkie albo stwardnieć i przez to znacznie łatwiej ulegać kruszeniu. Z wiekiem gumy są także coraz to bardziej podatne na odkształcanie. Żywotność nieczęsto użytkowanych opon na pewno wydłuży wyższe ciśnienie, nie powinniśmy jednak przekraczać wartości zalecanych przez producenta o 20procent.

Cotygodniowa przejażdżka tak użytkowanym samochodem jest konieczna nie tylko z punktu widzenia ogumienia, ale przede wszystkim po to, żeby pozbyć się wilgoci zgromadzonej w silniku, na fragmentach układu wydechowego, a również w innych podzespołach. Jeżeli tego nie uczynimy, w pojeździe pojawi się korozja jednego bądź kilku podzespołów, jaka może skutecznie go unieruchomić. Raz w tygodniu skrupulatnie obejrzyj auto. Niekiedy może być konieczna regeneracja belki Citroen.