
Dla profesjonalnej realizacji zamierzenia budowlanego konieczna jest ogromna wiedza i doświadczenie oraz zmysł . Cały projekt obejmuje dwa duże działy: przygotowawczy wzór oraz jego inspekcję i wprowadzenie niezbędnych przeróbek. Stal korzystnie wpływa na rozciąganie elementu, beton z kolei – na jego ściskanie. Dobrze zaprojektowana schematyzacja z żelbetu bierze pod uwagę atrybuty obu surowców i dobiera najtrafniejsze rozwiązania.
Twórca projektu wykonuje obliczenia projektowe, na podstawie których wylicza, ile stali zbrojeniowej trzeba będzie zastosować przy danej budowli oraz w jaki sposób rozmieszczone mają być stalowe elementy.
Projektowanie konstrukcji żelbetowych ( na kmtce.com/oferta) rozpocząć należy od wyboru sposobu wsparcia i obciążenia konstrukcji. Można zdecydować się na słupy, płyty, belki, albo zaprojektować schemat zróżnicowany. Żeby wyznaczyć odpowiednie wyróżniki stali i betonu dla powstałego schematu, trzeba zrealizować badanie wszystkich możliwych obciążeń. To proces trudny i wymagający czasu, który wydłuża się, jeśli projekt jest bardziej wymyślny.
Jeżeli okaże się, że ilość oszacowanych materiałów przewyższa realne potrzeby, można jeszcze zmienić model, umożliwiając optymalizację ilości materiałów i redukcję kosztów. To konieczne, żeby projektant posiadał swoiste wyczucie, umożliwiające mu zdroworozsądkowe balansowanie pomiędzy bezpieczną realizacją a opłacalnością inwestycji.