Każdy ma je w swym domu mieszkaniu i jest w stanie bez problemu poznać. Wie jakie mają zastosowanie i jak dużą rolę grają codzienne.

styczniki

Autor: BRITOP Lighting
Źródło: BRITOP Lighting
O czym mowa?

Oczywiście chodzi o styczniki, nazywane inaczej elektrycznymi łącznikami mechanizmowymi. Ich rolą jest złączanie, wyłączanie, a także przewodzenie prądu w trakcie pracy obwodu i przeciążeń z nim związanych.

Wejdź na ten odnośnik oraz zobacz więcej odbojnice ścienne drewniane bardziej precyzyjnych informacji dotyczących podnoszonego tutaj artykułu. Niewątpliwie jest on bardzo emocjonujący.

Styczniki modułowe mają sterować systemami pierwszo- albo drugofazowymi. Istnieje możliwość sterowania między innymi systemem oświetleniowym, grzewczym itp.. Jego najbardziej ważnym przeznaczeniem jest wyłączanie oraz włączanie elektryczności w odpowiednich obwodach elektrycznych związanych z dużym obciążeniem. Ich przeciwieństwem są przekaźniki, które odpowiadają za mniejsze usterki – sprawdź.

Styczniki to inaczej zdalnie sterowane wyłączniki, do których stosuje się elektromagnes. Istnieją też styczniki pomocnicze, które między innymi służą do sygnalizacji w obwodzie, wykonują podtrzymanie, jak też blokadę innych maszyn mechanicznych. Warto wspomnieć, że każdy stycznik jest w stanie pełnić funkcję przekaźnika, jednak nie wszystkie przekaźniki funkcję stycznika. Teoretycznie stycznik jest urządzeniem elektrycznym, które jest przystosowane do załączania i rozłączania obwodu elektrycznego w celu uchronienia się od obciążenia. Cechuje się on bardzo dużą trwałością mechaniczną, dzięki czemu może pracować latami – stycznikami.

Jest zbudowany z wielu elementów, na przykład rdzenia nieruchomego, styku ruchomego, cewki stycznika i sprężyn stykowych czy ochronników przeciwprzepięciowych. Można do nich załączyć syreny, lampy, wentylatory, urządzenia modułowe czy też większe sprzęty. Dobrego rodzaju stycznik potrafi zapobiec przepięciom.