Ścierniwa do piaskowania – kiedy po raz pierwszy spotkamy się z taką frazą, z pewnością nie mamy zielonego pojęcia, do czego służy i, głównie w jakiej branży. Ale już na pewno każdy z nas, bądź większość nas miała okazję przypatrywać się budowie jakiegoś budynku, czy to naszego, czy takiego, który mijaliśmy przechadzając się po chodniku.

piaskowanie

Autor: Libet
Źródło: Libet
Z jakiego powodu mowa o budowie? Otóż piaskowanie zalicza się do procesów technologicznych, za pomocą którego można czyścić lub kształtować różne powierzchnie używając silnego strumienia sprężonego powietrza, zawierającego w sobie piasek lub inne mocne cząsteczki, prócz szeroko stosowanego przesiewnego piasku, zwanego ścierniwo do piaskowania, używa się również rozdrobnione szkło lub cząsteczki metalu. Ten proces bardzo zbliżony jest do szlifowania, jednakże to po piaskowaniu wybrana powierzchnia będzie znacznie gładsza, sposób ten gwarantuje dokładne oczyszczenie wszystkich trudno-dostępnych miejsc, co świadczy o wysokiej efektywności tej metody. Jednak, aby móc za pomocą piaskowania, wygładzić wybraną powierzchnię, musimy mieć materiał, który nam to umożliwi. W metodzie tej stosowane jest ścierniwo, które jest ogólno dostępne i nie ma żadnych problemów z zakupieniem tego tworzywa. Istnieje wiele firm, które zajmują się sprzedażą tworzywa potrzebne do metody piaskowania, pośród nich znajdziemy nie tylko piasek, ale także granulat szklany lub mikrokulki szklane. Dowiedz się więcej – do piaskowania. Dużą ofertę posiadają także sklepy online, na których możemy zakupić towar, który nas interesuje.

Następnym określeniem, które kojarzy zapewne niewielka liczba osób, jest śrut do piaskowania. Mianowicie śrut ten, zwany również staliwnym, wykorzystywany jest przy metodzie piaskowania, o której wcześniej mówiliśmy. Jakie są plusy tego typu śrutu? Otóż umożliwia on otrzymanie całkiem gładkiej przestrzeni i gwarantuje największą wydajność czyszczenia. Za pomocą tego tworzywa można czyścić takie powierzchnie jak blachy, kadłuby statków, czy rozmaitego rodzaju wyposażenie. Czyszczone w ten sposób są również różne konstrukcje stalowe, fundamenty czy stropy. Widzimy więc, iż zastosowanie śrutu do piaskowania jest naprawdę szerokie. Jest to materiał ogólno dostępne, które można także zamówić korzystając z usług sklepów internetowych, znajdziemy tam całkowity opis tworzywa, dzięki czemu będziemy pewni tego, co zakupujemy.

Jeżeli użyta w powyższym materiale narracja do Ciebie przemówiła, to zobacz tu case części podobne porady – one dotyczą pokrewnej problematyki.

Obróbka ta jest aktualnie jedną z najczęściej stosowanych przy oczyszczaniu danych powierzchni, czy nadawaniu jej odpowiedniej chropowatości, tak aby nowa warstwa farby mogła utrzymać się na ścianie. Stosowana jest masowo przy czyszczeniu kadłubów statków, konstrukcji żelaznych, czy rozmaitych elementów betonowych.
Należy jednakże zaznaczyć, iż podczas piaskowania wytwarzają się pyły, które zagrażają naszemu zdrowiu, zatem należy być ostrożnym i przestrzegać zasad BHP.