W przemyśle stosowane jest wiele typów materiałów. Niektóre z nich cechują się bardzo dobrą wytrzymałością na różnego rodzaju uszkodzenia. Jednym z nich jest niezwykle popularne żeliwo. Odlewnie żeliwa wytwarzają mnóstwo przedmiotów codziennego użytku i części przemysłowych stworzonych z żeliwa. Materiał ten cechuje się bardzo dobrą wytrzymałością na różnego rodzaju naprężenia, dlatego własnie z powodzeniem może być wykorzystywany w prawie każdej dziedzinie przemysłu.

żeliwne elementy w domu

Autor: Helge V. Keitel
Źródło: http://www.flickr.com
Stal mieszana jest z rozmaitymi pierwiastkami, zależnie od tego których pierwiastków użyjemy takiego typu żeliwo możemy otrzymać. Żeliwo jest materiałem, który świetnie znosi duży nacisk, z tego powodu produkuje się z niego przykładowo włazy bądź śruby, które mają rozmaite zastosowanie w przemyśle. Cechą charakterystyczną tworzywa tego typu jest jego duży ciężar a także bardzo dobre przewodnictwo cieplne. Nie jest on idealnie gładki, ale nie powinien mieć też zbyt głębokich otworów na powierzchni lub bruzd. Mogą one znacząco wpływać na wytrzymałość żeliwnych przedmiotów.

Oprócz zastosowania w przemyśle można niezwykle często spotkać żeliwo w naszym domu lub ogrodzie.

Jeżeli Twoim zdaniem opublikowany artykuł jest pasjonujący, to przeczytaj również pomocne źródło, które zawiera absorbujące dane – one niewątpliwie Cię zajmą.

Niezwykle popularne są naczynia kuchenne robione z tego materiału. Dzięki temu, że świetnie przewodzą ciepło możemy przyrządzać w nich smaczne potrawy. Panuje opinia, że dania przygotowywane w garnkach z żeliwa czy też brytfankach mają pełniejsze, lepszy smak. W dodatku naczynia z żeliwa możemy stosować tak samo na kuchenkach indukcyjnych jak i w piekarnikach albo kuchenkach gazowych. W ogródku natomiast spotkamy meble ogrodowe z żeliwa czy też części dekoracyjne przykładowo świeczniki czy też różnego typu ozdoby. Dzięki odporności materiału na działanie wody, można trzymać tego rodzaju produkty cały rok w ogrodzie bez obawy, iż pokryją się rdzą.

żeliwo

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Żeliwo jest niezwykle uniwersalnym materiałem. Dzięki swoim doskonałym właściwościom odnalazł zastosowanie w rozmaitych dziedzinach przemysłu.

Zaintrygował Cię niniejszy wpis? Jeśli tak, to śmiało przekonaj się, co jest w ofercie pillow plates, która odnosi się do pokrewnej problematyki.

Kupując produkty przemysłowe czy też wyposażenie domu, warto zwracać uwagę na przedmioty wykonane z żeliwa, szczególnie kiedy zależy nam na tym, żeby były wytrzymałe.