Sprężyny to kluczowe rzeczy. W zasadzie mało z nas zauważa, jak praktyczne są takie niewielkie elementy. A sprężyny funkcjonują wszędzie. Popatrz na swój zegarek – jeśli nie posiadasz na ręce czasomierza elektronicznego, raczej na pewno twój egzemplarz jest napędzany przez małe sprężyny. A następnie przyglądnij się łóżku, na którym zwykle sypiasz. Jest wygodne? A to dlatego, że wewnątrz niego są umieszczone malutkie sprężyny.

maszyna

Źródło: sxc.hu

Następnie wyjdź przed swój dom i zerknij na samochody. Każdy pojazd mechaniczny posiada wmontowane amortyzatory, które powodują, że można bez problemu nimi jeździć. Jeżeli samochód nie byłby wyposażony w te praktyczne sprężyny, prędko rozkraczyłby się na nierównej jezdni. W dawnych czasach, kiedy głównym środkiem przewozu były konie, był to gigantyczny kłopot. Powozy nierzadko się psuły, bo osie kół nie wytrzymywały dużych sił działających. Kiedy wymyślono pierwsze sprężyny, zaczęto je zakładać w zaprzęgach, dzięki czemu mogły one bez obaw podróżować po trudnych powierzchniach. W późniejszych latach analogiczne rozwiązanie dostosowano do pionierskich aut.

Ten bardzo ciekawy post posiada swoje odpowiedniki na następnych witrynach. Kliknij więc na hiperłącze do strony (http://www.robak.konin.pl/oferta/zamykarki/automatyczne/jednoglowicowe/automatyczna-zamykarka-jednoglowicowa-zr-02) i zapoznaj się nimi.

Gdyby nie mocne sprężyny, do dziś poruszalibyśmy się tylko pociągami bądź konno.

fabryka

Źródło: http://www.flickr.com/

Mało kto pamięta, że pierwsze urządzenia, które działały jak współczesne sprężyny, stosowano już wiele tysięcy lat temu. Pierwszym urządzeniem tego rodzaju był łuk. W zasadzie sprężyny przez wiele wieków posiadały zastosowanie przeważnie w sztuce militarnej.

Nie wahaj się dłużej – kliknij tu – przeczytasz tam uwagi ze strony (https://www.arapneumatik.pl/k-98-zawiesia-prozniowe-przyssawkowe-do-blach) odnoszące się do tej tematyki, one też na pewno bardzo Cię zaabsorbują.

Sprężyny działały w różnorakich maszynach miotających, takie jak trebusze. Dopiero w Renesansie zaczęto stosować sprężyny w innego rodzaju narzędziach. W tym okresie obmyślono zegary na sprężyny oraz zbudowano sprężynujące podwozie dla zaprzęgów konnych. Sprężyny były stosowane na masową skalę w czasie rewolucji przemysłowej, gdy stały się głównymi elementami wielu sprzętów, takich jak silniki parowe albo maszyny tkalnicze. Do teraz sprężyny są spotykane właściwie wszędzie – wystarczy tylko z atencją popatrzeć dookoła, by dostrzec te malutkie acz mocne elementy.