Kominek to marzenie wielu osób. Kojarzy się z miłymi momentami, kiedy na zewnątrz zimno, my jesteśmy w stanie ogrzewać się w jego płomieniach. Ta pierwotna potrzeba siedzenia wokół kominka jest bardzo naturalna, nasi przodkowie spędzali tak czas przy wspólnym ognisku. Nie da się tak naprawdę tego prostymi słowami zdefiniować, to tak metafizyczne wręcz uczucie, do którego chce się powracać, gdy tylko jest taka możliwość. Jednak kominek to również szereg obowiązków, a najważniejszy z nich to kwestia, czym w nim palić.

kominek

Autor: Brasa
Źródło: Brasa
Co prawda, większość kominków jest przeznaczona do spalania drewna kominkowego,ale mamy także inne rozwiązania. Wiadomo, nie mówimy tutaj o kominkach gazowych, elektrycznych czy biokominkach, raczej z oczywistych powodów. Co wobec tego będzie najlepsze?

Zacznijmy od drewna, jest ono najczęściej stosowane. Jego główne zalety to dostępność i naprawdę przystępna cena. Co więcej, ma również pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ podczas jego spalania wydziela mniej uciążliwych związków niż na przykład takie materiały, jak olej opalowy czy węgiel kamienny. Popiół to jedynie trzy procent masy drewna, nie ma też kłopotów z utylizacją. Jednakże, należy mieć na uwadze, że są różne rodzaje drewna, jedne gorsze, drugie lepsze. Najważniejsze czynniki odpowiadające za jakość drewna, to: wilgotność i gatunek.

Kolejnym ze sposobów jest brykiet drzewny. Jest to produkt zupełnie ekologiczny, pochodzi z trocin tarczanych sprasowanych, jakie nie mają w sobie substancji spalających. Dzięki działaniu temperatury i wysokiego ciśnienia z trocin wydobywa się lignina, ona to po obniżeniu temperatury zastyga spajając surowiec w formie brykietów. Brykiety mają też inne

kominek

Autor: MULTI
Źródło: MULTI

plus. Spokojnie przeznaczyć można je do dokładnego dozowania, są przy tym zupełnie bezpieczne, pozwalają na równomiernie tworzenie się płomienia przy równomiernym przebiegu temperatury.

Ostatnie warte polecenia to pellety (pelety).

Bez zwłoki zerknij tu (http://e-plastyczny.pl/) – to prawdziwa gratka dla każdego miłośnika tematu, który w tym artykule prezentujemy. Ta informacja z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Ich forma to cylindryczny granulat, który ma średnicę poniżej 25 mm. Ich skład to wiórki, trociny, ścinki czy kora. Prasuje się je pod odpowiednim ciśnieniem, wytłacza do konkretnej średnicy i suszy. Nie są wzbogacone żadnymi dodatkowymi substancjami spalającymi. Substancją wiążącą jest naturalne lepiszcze. Spalanie też przebiega dobrze, nie uwalniają się żadne toksyczne związki. Powstające niewielkie ilości popiołu nadają się idealnie jako nawóz.

Jak wynika z treści artykułu każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety, jednak każdy z nich jest godny polecenia. Trudno powiedzieć, który jest najlepszy, gdyż każdy musi dobrać jak najbardziej odpowiedni dla swoich potrzeb.

Masz duży kłopot ze znalezieniem efektywnego rozwiązania Twojego problemu? Z pewnością skutecznie może pomóc Ci ta strona kotwiarka.

Każdy bowiem ma inne wymagania i priorytety. Zobacz więcej na stronie.