W każdym pojeździe wykorzystywane są rozmaite płyny eksploatacyjne. Ich obecność sprawia, że możliwa jest bezawaryjna praca każdego auta. Do jednych z najbardziej istotnych zalicza się olej silnikowy.

W każdym aucie wykorzystywanych jest kilka typów płynów mających charakter eksploatacyjny.

wnętrze samochodu

Autor: InSapphoWeTrust
Źródło: http://www.flickr.com

Płyn hamulcowy, olej w skrzyni biegów oraz silnikowy zalicza się do jednych z najbardziej znaczących, wpływających nie tylko na prawidłową eksploatację samochodu, ale też na bezpieczeństwo osób, które poruszają się samochodem, por.

Jeżeli opisywany materiał okazał się dla Ciebie ciekawy, nie zwlekaj i zobacz szczegóły tutaj systemy transportu wewnętrznego – przeczytasz jeszcze bardziej szczegółowe informacje.

tutaj. Każdy z tych płynów musi być raz na jakiś czas uzupełniany oraz wymieniany. Wymiana oleju musi być wykonywana w terminach wskazywanych przez producenta określonego modelu auta. Średnio wymiana oleju powinna mieć miejsce po przejechaniu dziesięciu tysięcy kilometrów. Nie każdy kierowca w ciągu całego roku jeździ jednak na tyle dużo, aby taką ilość wyjeździć. Wówczas olej wymienić powinno się raz w roku. Przy wymianie oleju nie należy zapomnieć, że trzeba wymienić także filtry. Na rynku znajduje się kilka typów oleju. Który z nich będzie najlepszy? W tym względzie również najrozsądniej jest kierować się zaleceniami producenta samochodu.

samochód pod maską

Autor: Marcus Balcher
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z elementów, z których składa się każde auto jest sprzęgło. Jego budowa nie jest zbyt skomplikowana, jest to jednak niezwykle istotny element. Na jego żywotność w znacznej mierze ma wpływ styl jazdy kierowcy.

Ruszając wyjątkowo gwałtownie przyczyniamy się do jego bardzo szybkiego zużycia. Wymiana sprzęgła to spory wydatek. Do tego wymiana sprzęgła wiąże się z koniecznością zdemontowania skrzyni biegów. Bez wątpienia więc nie uda nam się zrobić tego samodzielnie. Do kosztu kupna nowego sprzęgła trzeba więc doliczyć także koszty mające związek z jego wymianą w autoserwisie – zobacz tu. Wielu kierowcom, zwłaszcza młodym, zdarza się spalenie sprzęgła. Do tego typu sytuacji dochodzi na ogół wtedy, kiedy przed ruszeniem zapominają o tym, że należy zwolnić dźwignię hamulca ręcznego. Spalenie sprzęgła, które objawia się niemiłym aromatem w kabinie to jeden z bardzo częstych powodów jego wymiany. Można tego uniknąć pamiętając, że nie rusza się z zaciągniętym hamulcem ręcznym.