W każdym pojeździe wykorzystywane są rozmaite płyny eksploatacyjne. Ich obecność sprawia, że możliwa jest bezawaryjna praca każdego auta. Do jednych z najbardziej istotnych zalicza się olej silnikowy.

W każdym aucie wykorzystywanych jest kilka typów płynów mających charakter eksploatacyjny.

wnętrze samochodu

Autor: InSapphoWeTrust
Źródło: http://www.flickr.com

Płyn hamulcowy, olej w skrzyni biegów oraz silnikowy zalicza się do jednych z najbardziej znaczących, wpływających nie tylko na prawidłową eksploatację samochodu, ale też na bezpieczeństwo osób, które poruszają się samochodem, por.

Jeżeli opisywany materiał okazał się dla Ciebie ciekawy, nie zwlekaj i zobacz szczegóły tutaj systemy transportu wewnętrznego – przeczytasz jeszcze bardziej szczegółowe informacje.

tutaj. Każdy z tych płynów musi być raz na jakiś czas uzupełniany oraz wymieniany. Wymiana oleju musi być wykonywana w terminach wskazywanych przez producenta określonego modelu auta. Średnio wymiana oleju powinna mieć miejsce po przejechaniu dziesięciu tysięcy kilometrów. Nie każdy kierowca w ciągu całego roku jeździ jednak na tyle dużo, aby taką ilość wyjeździć. Wówczas olej wymienić powinno się raz w roku. Przy wymianie oleju nie należy zapomnieć, że trzeba wymienić także filtry. Na rynku znajduje się kilka typów oleju.

Interesuje Cię ta porada? Jeśli poszukujesz uzupełniających informacji, które także okażą się pomocne, kliknij tutaj oraz sprawdź więcej w tekście (https://manewr.eu/).

Który z nich będzie najlepszy? W tym względzie również najrozsądniej jest kierować się zaleceniami producenta samochodu.

samochód pod maską

Autor: Marcus Balcher
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z elementów, z których składa się każde auto jest sprzęgło. Jego budowa nie jest zbyt skomplikowana, jest to jednak niezwykle istotny element. Na jego żywotność w znacznej mierze ma wpływ styl jazdy kierowcy.

Ruszając wyjątkowo gwałtownie przyczyniamy się do jego bardzo szybkiego zużycia. Wymiana sprzęgła to spory wydatek. Do tego wymiana sprzęgła wiąże się z koniecznością zdemontowania skrzyni biegów. Bez wątpienia więc nie uda nam się zrobić tego samodzielnie. Do kosztu kupna nowego sprzęgła trzeba więc doliczyć także koszty mające związek z jego wymianą w autoserwisie – zobacz tu. Wielu kierowcom, zwłaszcza młodym, zdarza się spalenie sprzęgła. Do tego typu sytuacji dochodzi na ogół wtedy, kiedy przed ruszeniem zapominają o tym, że należy zwolnić dźwignię hamulca ręcznego. Spalenie sprzęgła, które objawia się niemiłym aromatem w kabinie to jeden z bardzo częstych powodów jego wymiany. Można tego uniknąć pamiętając, że nie rusza się z zaciągniętym hamulcem ręcznym.