Budowa domu to długi i zajmujący proces. Na pewno jest on dla osób wytrwałych. Jak to dokładnie wygląda? Jak przedstawiają się poszczególne etapy prac?

Po pierwsze kupno działki. To już ważna decyzja odnośnie lokalizacji, chociaż i ona z reguły podyktowana jest raczej finansami. Działki w mieście i w bliskiej odległości od centrum z pewnością kosztują więcej. Po zakupieniu działki zaczynają się wszystkie formalności. Po pierwsze trzeba sprawdzić zagospodarowanie terenu, które w danym miejscu obowiązują oraz nabyć projekt domu albo też zlecić jego zrobienie.

obróbka blachy

Autor: Bosch
Źródło: www.bosch-prasa.pl
Ta pierwsza opcja jest oczywiście tańsza. Musimy dopilnować wszelkich formalności u notariusza, załatwić podłączenie przyłączy. Trzeba także wszystkie konieczne dokumenty złożyć do urzędu, by zgłosić to, iż mamy zamiar postawić dom. Jeżeli w ciągu miesiąca nie będzie jakiegoś sprzeciwu to możemy zaczynać budowę.

Warto sprawdzić dokładnie kosztorys całości prac oraz materiałów. Może się bowiem okazać, iż koszty takie są w celowy sposób zawyżone, a my będziemy w stanie kupić tańsze przykładowo blachy kawałkowe. Dobrze jest sprawdzić asortyment okolicznych hurtowni z materiałami budowlanymi oraz porównać na przykład ile kosztują kątowniki stalowe. Możemy poszukać informacji w internecie, tam też własne wyroby oferuje sporo firm, jak też wiele osób poleca konkretne miejsca z tańszymi wyrobami. Na pewno możemy sprawdzić hurtownie stali jak również porównać ceny chociażby za pręty ciągnione pod tym adresem, jeśli takich potrzeba nam do budowy domu. Wiadomo, iż wszystkiego dokładnie nie jesteśmy w stanie sprawdzić, jednak dobrze skontrolować chociaż te najdroższe wydatki oraz sprawdzić je ze stanem rzeczywistym.

By wybudować domek w stanie surowym otwartym należy zająć się ogrodzeniem posesji, wytyczeniem terenu budynku na działce oraz zrobieniem fundamentów – kątowniki stalowe. Następnie ekipa budowlana stawia ściany, komin, robione są stropy budynku oraz układa sie dach na więźbie dachowej. Potem montowana jest instalacja wewnętrzna jak również kładzie się tynki przykrywające ściany. Po każdym zamkniętym etapie potrzebna jest kontrola oraz odbiór robót. To gwarancja, że praca została zrobiona poprawnie. Możemy też powoli wyrównywać i sprzątać teren wokół domu.

Interesują Cię różnego rodzaju branżowe artykuły? Więc idź tu (https://kret-malepszy.pl/zwiry) i przeczytaj nasze następne wpisy na ten temat. Liczymy na Twoją ocenę.

Po tym wszystkim jest jeszcze cała masa prac do wykonania wewnątrz. Ten skrócony powyższy przebieg prac już pokazuje jak dużo pracy oraz formalności potrzeba, by wybudować dom. Gdy wgłębimy się w ten temat dokładnie to jest tego o wiele więcej. Jest to z pewnością przedsięwzięcie dla wytrwałych.